PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża magazynowa zostawiła kryzys daleko za sobą

  • Autor: JLL, magazyny.pl
  • 16 wrz 2014 12:25

Branża magazynowa zostawiła kryzys daleko za sobą

Mija 6 lat od ogłoszenia upadłości amerykańskiego banku Lehman Brothers. To wydarzenie było początkiem ogólnoświatowego kryzysu finansowego. Po sześciu latach kryzysu rynek nieruchomości magazynowych w Polsce rozwija się najlepiej od 2008 roku.

REKLAMA

- W przeciągu ostatnich 12 miesięcy aktywność budowlana deweloperów wzrosła lawinowo. Pod koniec I półrocza 2013 r. w budowie znajdowało się niecałe 250 000 mkw., a obecnie w fazie realizacji jest aż 811 000 mkw. Jest to najwyższy wynik zanotowany na rynku od początku światowego kryzysu finansowego w 2008 roku - mówi Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

W pierwszym półroczu 2014 r. wybudowano w Polsce 298 tys. mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej. Był to wynik o 85 proc. wyższy niż przed rokiem, kiedy do użytku oddano jedynie 161 tys. mkw. - wynika z danych JLL.

Największe projekty, których budowę ukończono w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, to budynek BTS zrealizowany dla Castoramy w Strykowie. To aż 50 tys. mkw. W pierwszym półroczu o kolejne 35 tys. mkw. rozbudowano Prologis Park Wrocław V. Ukończono również „szyty na miarę" magazyn dla firmy motoryzacyjnej Polaris w Opolu.

W I połowie roku największą aktywnością budowlaną wykazała się firma Panattoni, która zrealizowała w tym czasie 108 tys. mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się MLP, utaczając 43 tys. mkw. oraz Prologi, 35 tys. mkw.

Dokładnie w szóstą rocznicę wybuchu kryzysu finansowego firma Amazon otworzyła w Polce jeden z trzech swoich magazynów. W Sadach koło Poznania pojawili pierwsi pracownicy. Magazyn pod Poznaniem obejmuje 100 543 mkw. Cześć magazynowa zajmuje ponad 91 570 mkw., natomiast strefa biurowo-socjalna zaprojektowana na dwóch poziomach - 8 972 mkw.

Jeszcze we wrześniu zostanie otwarty magazyn Amazona pod Wrocławiem, a w październiku kolejny. - To największe magazyny w Polsce - mówi Kerry Person, dyrektor Amazona na Europę Środkowo-Wschodnią.

- Jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddanej bardzo dużo powierzchni, co oznacza, że całkowite zasoby na polskim rynku osiągną prawie 8,6 miliona mkw. - prognozuje Tomasz Olszewski z JLL. Jak dodaje Olszewski wzrasta również liczba projektów realizowanych spekulacyjnie.

Prawie 80 000 mkw. powstaje obecnie bez umowy z najemcą, co oznacza najwyższy wynik od końca 2009 roku. Taka aktywność deweloperów to jasna odpowiedź na rosnący popyt i poprawiającą się koniunkturę gospodarczą. - Inwestorzy uwierzyli, że poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce - mówi Tomasz Olszewski z JLL.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA