PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branże handlowa i logistyczna generują największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe

  • Autor: Propertynews.pl/ JLLS
  • 04 sty 2012 16:02

Branże handlowa i logistyczna generują największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe

Rynek nieruchomości magazynowych ma się wciąż dobrze. Duża w tym zasługa branży handlowej i logistycznej - ich przedstawiciele szukają nowych powierzchni, aby sprostać zmianom w strukturze sprzedaży detalicznej. Ten trend jest widoczny również na polskim rynku - podaje Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Wielkość wynajętej powierzchni w Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce (EMEA) wzrosła w okresie styczeń-wrzesień 2011 roku o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jak informuje najnowszy raport firmy Jones Lang LaSalle, wzrost ten jest przede wszystkim efektem dostosowywania się najemców do nowych warunków dystrybucyjnych i produkcyjnych.

Transakcje najmu na rynku magazynów w trzecim kwartale 2011 roku dotyczyły 3,6 mln mkw., co pozwala prognozować, że całoroczny wynik osiągnie 14 mln m kw. Jest to znacznie więcej niż przeciętna wartość z ostatnich 10 lat, wynosząca 9,2 mln m kw. Nie uda się jednak pobić rekordowych 14,8 mln m kw. z 2010 roku.

Sytuacja na rynku jest zatem dobra, ale rosnące obawy o przyszłość strefy euro i globalne spowolnienie gospodarcze spowodowały, że w ciągu ostatnich miesięcy najemcy stali się dużo ostrożniejsi. Świadczy o tym spory spadek wielkości transakcji w trzecim kwartale 2011 roku, który wyniósł 19 proc. w porównaniu z bardzo udanym drugim kwartałem.

Dobra sytuacja utrzymuje się na rynku polskim. - Najemcy są wciąż aktywni. Jeśli chodzi o dostępną powierzchnię, to mamy do czynienia z pewnym zróżnicowaniem między Warszawą jako miastem i jej okolicami - mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w polskim oddziale firmy Jones Lang LaSalle. W granicach miasta współczynnik niewynajętej powierzchni wyniósł 11 proc., natomiast w okręgu podwarszawskim było to ponad 18 proc. - W całym obszarze aglomeracji wskaźnik wolnej powierzchni cały czas spada, co przy wciąż stabilnym popycie oznacza, że w najbliższej przyszłości czynsze będą rosnąć. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w pozostałej części kraju. Współczynnik dostępnej przestrzeni magazynowej dla całej Polski wynosi 11 proc. Biorąc pod uwagę niski udział nowych inwestycji spekulacyjnych (tylko 9 proc.), należy się również i tutaj spodziewać wzrostu stawek czynszowych - dodaje Mika.

Zobacz cały raport "EMEA Corporate Occupier Conditions - Industrial - December 2011"

  • yena 2012-05-30 13:06:32
    Te branże również najmocniej się rozwijają. Mają spory wybór - wolne powierzchnie w bazach Jartomu stoją za niewielkie sumy, szczególnie te stare. Przy nowych halach koszty są już niestety sporo wyższe. Kwestia wyboru. Stara hala może wymagać dopasowania.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA