PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branże handlowa i logistyczna generują największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe

  • Autor: Propertynews.pl/ JLLS
  • 04 sty 2012 16:02

Branże handlowa i logistyczna generują największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe

Rynek nieruchomości magazynowych ma się wciąż dobrze. Duża w tym zasługa branży handlowej i logistycznej - ich przedstawiciele szukają nowych powierzchni, aby sprostać zmianom w strukturze sprzedaży detalicznej. Ten trend jest widoczny również na polskim rynku - podaje Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Wielkość wynajętej powierzchni w Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce (EMEA) wzrosła w okresie styczeń-wrzesień 2011 roku o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jak informuje najnowszy raport firmy Jones Lang LaSalle, wzrost ten jest przede wszystkim efektem dostosowywania się najemców do nowych warunków dystrybucyjnych i produkcyjnych.

Transakcje najmu na rynku magazynów w trzecim kwartale 2011 roku dotyczyły 3,6 mln mkw., co pozwala prognozować, że całoroczny wynik osiągnie 14 mln m kw. Jest to znacznie więcej niż przeciętna wartość z ostatnich 10 lat, wynosząca 9,2 mln m kw. Nie uda się jednak pobić rekordowych 14,8 mln m kw. z 2010 roku.

Sytuacja na rynku jest zatem dobra, ale rosnące obawy o przyszłość strefy euro i globalne spowolnienie gospodarcze spowodowały, że w ciągu ostatnich miesięcy najemcy stali się dużo ostrożniejsi. Świadczy o tym spory spadek wielkości transakcji w trzecim kwartale 2011 roku, który wyniósł 19 proc. w porównaniu z bardzo udanym drugim kwartałem.

Dobra sytuacja utrzymuje się na rynku polskim. - Najemcy są wciąż aktywni. Jeśli chodzi o dostępną powierzchnię, to mamy do czynienia z pewnym zróżnicowaniem między Warszawą jako miastem i jej okolicami - mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w polskim oddziale firmy Jones Lang LaSalle. W granicach miasta współczynnik niewynajętej powierzchni wyniósł 11 proc., natomiast w okręgu podwarszawskim było to ponad 18 proc. - W całym obszarze aglomeracji wskaźnik wolnej powierzchni cały czas spada, co przy wciąż stabilnym popycie oznacza, że w najbliższej przyszłości czynsze będą rosnąć. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w pozostałej części kraju. Współczynnik dostępnej przestrzeni magazynowej dla całej Polski wynosi 11 proc. Biorąc pod uwagę niski udział nowych inwestycji spekulacyjnych (tylko 9 proc.), należy się również i tutaj spodziewać wzrostu stawek czynszowych - dodaje Mika.

Zobacz cały raport "EMEA Corporate Occupier Conditions - Industrial - December 2011"

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • yena 2012-05-30 13:06:32
    Te branże również najmocniej się rozwijają. Mają spory wybór - wolne powierzchnie w bazach Jartomu stoją za niewielkie sumy, szczególnie te stare. Przy nowych halach koszty są już niestety sporo wyższe. Kwestia wyboru. Stara hala może wymagać dopasowania.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA