PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chińczycy chcą inwestować w budowę centrów logistycznych

  • Autor: PAP
  • 28 paź 2016 14:05

Chińczycy chcą inwestować w budowę centrów logistycznych fot. Fotolia

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Polski w Chinach wynoszą ok. 200 mln dolarów, a chińskie inwestycje w Polsce są ciągle stosunkowo niskie; wynoszą około 1 mld 300 mln dolarów. Liczymy jednak na ich wzrost - mówi PAP ambasador Chin w Polsce Xu Jian.

REKLAMA

- Szczerze mówiąc nie jestem zadowolony z obecnego poziomu współpracy inwestycyjnej między naszymi krajami. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Polski w Chinach wynoszą ok. 200 mln dolarów, a chińskie inwestycje w Polsce - choć w ostatnich latach rosły stosunkowo szybko - są ciągle stosunkowo niskie. Inwestycje rzeczowe i kapitałowe łącznie wynoszą ok. 1 mld 300 mln dolarów - powiedział. Jak dodał, te liczby nie są odzwierciedleniem potencjału naszych gospodarek i możemy je zwiększyć.

Wśród sektorów, w których inwestowaniem w Polsce zainteresowane są Chiny, wymienił infrastrukturę, budowę centrów logistycznych, branżę nowych technologii energetycznych i nowych materiałów. "Na przykład strona chińska jest zainteresowana inwestowaniem w polską technologię recyklingu i segregowania odpadów" - zaznaczył.

- Jestem przekonany, iż wraz z głębszym wzajemnym poznaniem, inwestycje między naszymi krajami będą podtrzymywać ciągły wzrost - podsumował.

Xu Jian uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat polsko-chińska wymiana handlowa przekroczy wartość 20 mld dolarów rocznie. Obecnie to ok. 17 mld dol. Wśród perspektywicznych sektorów współpracy wymienia m.in. eksport żywności z Polski do Chin.

Według danych Narodowego Biura Statystycznego Chin obroty handlowe między Chinami a Polską w 2015 r. osiągnęły wartość 17,1 mld dolarów (zmniejszyły się o 0,6 proc. w porównaniu do 2014 roku). Eksport z Chin do Polski wyniósł 14,34 mld dolarów, a z Polski do Chin 2,74 mld dolarów.

Według danych polskiego MSZ do najważniejszych towarów w polskim eksporcie do Chin zalicza się miedź i wyroby z miedzi, meble, czekoladę i wyroby cukiernicze, części i akcesoria samochodowe, silniki, turbiny parowe, aparaturę do telefonii przewodowej, przełączniki elektryczne, kauczuk syntetyczny.

Do najważniejszych towarów importowanych z Chin do Polski należą: aparatura do telefonii przewodowej, urządzenia komputerowe, części do urządzeń nadawczych oraz odbiorników radiowych i telewizyjnych, części i akcesoria do maszyn biurowych, odzież i bielizna, zabawki, lampy i oprawy oświetleniowe, transformatory elektryczne, obuwie, maszyny drukarskie.

W czerwcu Polskę odwiedził przewodniczący ChRL Xi Jinping. W Warszawie podpisał szereg międzyrządowych porozumień ws. inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Nowego Jedwabnego Szlaku", wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA