PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ciężko nadążyć za popytem, ale brakuje płynności

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 wrz 2017 13:24

Ciężko nadążyć za popytem, ale brakuje płynności Property Forum 2017 - Jak długo jeszcze będzie trwał boom na polskie magazyny?

Porównując nasz kraj z Niemcami, w Polsce brakuje jeszcze 10-12 mln mkw. powierzchni logistyczno-magazynowej. To napawa optymizmem deweloperów, którzy z zadowoleniem obserwują rosnący popyt na nowe powierzchnie ze strony sektora e-commerce, handlu tradycyjnego oraz branży motoryzacyjnej. Przyznają jednak, że rynek zmienia się, a niepokój rodzą turbulencje polityczne – takie wnioski płyną z dyskusji o przyszłości sektora magazynowego w Polsce, która odbyła się podczas Property Forum 2017.

REKLAMA

- Z reguły na tego typu panelach na widowni nie ma zbyt wielu osób. Czy magazyny są naprawdę tak mało interesujące? Dziś na sali jednak nie ma wolnych miejsc, przydałoby się kilkanaście dodatkowych krzeseł. To cieszy, bo pokazuje, że już nie tylko specjaliści widzą rozwój tego segmentu rynku, ale ogólnie ludzie zajmujący się rynkiem nieruchomości komercyjnych dostrzegają rosnący potencjał – rozpoczął dyskusję moderator Wojciech Zoń, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w Savills.

Pełni optymizmu

Obecnie w Polsce mamy ponad 12 mln mkw. powierzchni magazynowych klasy A. Kolejne 1,5 mln jest w budowie, a współczynnik pustostanów to około 5,5 proc.

- Od kilku lat obserwuję stałą tendencję wzrostową. To efekt sporego zapotrzebowania najemców, głównie z sektora e-commerce. Aktywne w poszukiwaniu hal są także firmy produkcyjne oraz logistyczne. Jesteśmy przedsiębiorstwem rosnącym. Borykamy się z dostępem do kapitału i tylko on, a nie zapotrzebowanie z rynku, ogranicza nas w realizacji dalszych przedsięwzięć – powiedział Andrzej Rosiński, prezes zarządu, Waimea Holding SA.

Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu, 7R SA dodał, że branża buduje 10-20 proc. więcej powierzchni w skali roku. - To dobry wynik, ale nie boom. Wychodzimy z poziomu, który jest niski w porównaniu z innymi krajami. 7R to młoda firma, która w 2010 roku uruchomiła swój pierwszy projekt. Ostatnie 12 miesięcy było dla nas olbrzymim skokiem. Podwoiliśmy liczbę mkw. w naszym portfolio. W trakcie realizacji mamy 150 tys. mkw. - skomentował Tomasz Lubowiecki.

Z kolei Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający, Panattoni Europe podkreślił, że bardzo dobrze wygląda strona popytowa. - Z jednej strony mamy rozwój branży e-commerce, a z drugiej konsolidację rynku handlowego i zapotrzebowanie z sektora motoryzacyjnego. To daje nam spore pole do popisu. Czasem wręcz ciężko nadążyć za popytem - stwierdził. - Niestety trochę zawirowań pojawiło się na rynku kapitałowym. Brakuje płynności rynku, głównie przez zawirowania polityczne - wyjaśnił.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA