PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej ze specjalnymi strefami ekonomicznymi?

  • www.pulshr.pl
  • 01 mar 2017 09:38

Co dalej ze specjalnymi strefami ekonomicznymi? Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W gestii rządu jest, aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: czy strefy są dobrym narzędziem i trzeba je kontynuować, czy jednak nie i należałoby je wygaszać. Tu jest potrzebny jednoznaczny sygnał, żeby klient, potencjalny inwestor, miał czysty przekaz – mówi Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

REKLAMA

Z nowym rokiem Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – największa w kraju – została powiększona o nowe tereny. W efekcie ma być więcej inwestorów i miejsc pracy. Czy jest natomiast coś, czego jeszcze brakuje?

Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: – Nasza strefa bardzo dobrze się już zagospodarowała, mamy swoją silną pozycję i jesteśmy zauważalni na mapie inwestycyjnej. Naszą wielką promocją jest innowacyjność automotive. Świeże grudniowe rozporządzenie z 2016 r., które przyłączyło kolejne grunty do naszej strefy, powinno przynieść nowe miejsca pracy, ale musimy popatrzeć na to w dwóch kategoriach.

Z jednej strony jest mały i średni inwestor, któremu możemy zaproponować wiele terenów w różnych lokalizacjach. Z drugiej strony nie możemy absolutnie utracić tego, że zadaniem strefy jest ściąganie dużej gospodarki innowacyjnej, a innowacja potrzebuje pomocy publicznej. Łączna wartość pomocy publicznej to u nas 25 proc. poniesionych kosztów inwestycyjnych. Trudno jest być konkurencją dla Suwałk, gdzie ta pomoc wynosi 50 proc. Tam, gdzie potrzeba tylko rąk do pracy, to każdy zrobi sobie swój bilans i powie, że w Suwałkach z każdego miliona odzyskam 500 tys., a na Śląsku tylko 250 tys. Inwestorów trzeba jeszcze bardziej głaskać, żeby chcieli z tymi innowacjami tu być.

W dużym stopniu to właśnie z myślą o branży motoryzacyjnej rząd podjął decyzję, aby wydłużyć okres funkcjonowania 14 specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. Ci inwestorzy realizują zadania o niskiej stopie zwrotu. Ale jaka przyszłość czeka strefy po 2026? Inwestorzy zaczną odpływać?

– Pierwsze rozporządzenie o katowickiej strefie mówiło o 20 latach funkcjonowania, a więc w 2016 roku powinniśmy się byli zwinąć, bo to był jej koniec (katowicką strefę powołano do życia w 1996 r. – red.). Już dwa razy jej życie przedłużono, raz do 2020 r., potem do 2026, więc nie mam innego spojrzenia niż optymistyczne. Zakładam, że za jakiś moment rząd musi podjąć wyzwanie i zdefiniować, czy strefy to ważne narzędzie w polityce państwa. Jeśli tak, to muszą się te lata wydłużyć.

Inwestor, który ma stopę zwrotu paroprocentową, może sobie obliczyć, że jak rozpocznie procedury, nabędzie grunt i wybuduje halę, to już nie zdąży skorzystać nawet z tych 25 proc. pomocy publicznej. Ważny jest ten element długofalowości. Jestem optymistą i myślę, że za jakiś czas rząd to jednoznacznie zdefiniuje.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA