PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Colliers spodziewa się wzrostu liczby magazynów budowanych spekulacyjnie

  • Autor: Colliers International
  • 07 lut 2012 12:42

Colliers spodziewa się wzrostu liczby magazynów budowanych spekulacyjnie

Rynek nieruchomości magazynowo-logistycznych najgorszy okres ma już za sobą. W minionym roku do użytku oddano blisko 380 tys. mkw. powierzchni, czyli o 40 proc. więcej niż w roku 2010. Eksperci firmy Colliers International spodziewają się wzrostu liczby projektów budowanych spekulacyjnie, jednak na pewno nie będziemy mieli do czynienia z boomem, co związane jest z restrykcjami dotyczącymi pozyskania finansowania.

REKLAMA

Colliers szacuje, że nowa podaż w 2012 roku osiągnie poziom zbliżony do tego z 2011. W trakcie budowy na koniec minionego roku było około 340 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 74 proc. z planowanym terminem oddania do użytku na rok 2012.

Warto zaznaczyć, że około 72 proc. powierzchni planowanej do oddania w 2012 roku jest już wynajęta, co może zaowocować to spadkiem współczynnika powierzchni niewynajętej

Zdaniem ekspertów firmy Colliers to właśnie rynki o niskim współczynniku powierzchni niewynajętej oraz stosunkowo niewielkiej całkowitej podaży, będą nadal w kręgu zainteresowań deweloperów. - Możemy spodziewać się również wzrostu liczby projektów budowanych spekulacyjnie, natomiast na pewno nie będziemy mieli do czynienia z kolejnym boomem, co związane jest z restrykcjami dotyczącymi pozyskania finansowania - ocenia Colliers. Według agencji szansę będą mieli zatem najsilniejsi, najbardziej doświadczeniu deweloperzy, którzy mogą finansować inwestycje z własnych środków lub mają ułatwiony dostęp do finansowania zewnętrznego.

Colliers przewiduje, że w roku 2012 popyt będzie utrzymywał się na dość stabilnym poziomie, zarówno w Warszawie jak i na większości rynków regionalnych, chociaż nie wyklucza się niewielkich spadków w drugiej połowie roku.

Obecne całkowite zasoby rynku magazynowego w Polsce wynoszą 6,8 mln mkw.

Pod względem wolumenu transakcji rok 2011 okazał się znacznie lepszy od 2010. W ciągu czterech kwartałów wynajęto blisko 1,8 mln mkw. powierzchni magazynowej co stanowi blisko 20 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Najwięcej powierzchni wynajęto w warszawskiej strefie II oraz na Górnym Śląsku. Najczęściej podpisywano nowe umowy najmu, które stanowiły 60 proc. wszystkich zawartych transakcji, duża część z nich to umowy typu „pre-lease".

W stosunku do 4 kwartału 2010 współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce obniżył się dość znacząco z 13,8 proc. na koniec 2010, do 11,4 proc. na koniec 2011. Spadek ilości powierzchni niewynajętej obserwowany był na większości rynków.

Zobacz cały raport Colliers International

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA