PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coraz więcej chętnych na inwestycje logistyczne

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 wrz 2014 09:04

Coraz więcej chętnych na inwestycje logistyczne

- Rok 2014 ma ogromne szanse zapisać się jako czas ponownego ożywienia na polskim rynku logistycznym. Ruch widać zarówno w transakcjach sprzedaży i wynajmu powierzchni magazynowej, jaki i przetasowaniach kadrowych - komentuje sytuację na rynku logistycznym Mark Twomey, partner zarządzający Tara HRC.

REKLAMA

 

 

Jednym z symptomów ożywienia jest spora liczba transakcji kupna powierzchni magazynowych nie tylko w Polsce, ale w całym regionie CEE. W ostatnich trzech tygodniach na rynek trafiły informacje o dwóch takich transakcjach. Pod koniec sierpnia P3 ogłosiło zakup 627 000 mkw powierzchni magazynowej w Czechach. Sprzedającym były dwa fundusze inwestycyjne, Tristan Capital Partners oraz VGP a wartość transakcji wyniosła 523 mlmn euro. Z kolei tuż na początku września Prologis poinformował o przejęciu od funduszu Heitman 23 magazynów w Polsce, w Czechach i na Słowacji o łącznej powierzchni 230.000 mkw.

Równie intensywna była pierwsza połowa roku. Segro kupiło portfolio Tristan, a Logicor nabył swoje drugie portfolio w Polsce, tym razem od funduszu Standard Life. Dotychczasowy szef firmy Panattoni, Robert Dobrzycki otrzymał awans na stanowisko Szefa na Europę, a zarządzana przez niego firma prowadzi kilka równoległych projektów. Także Goodman nie próżnuje.

Skąd tak intensywne zainteresowanie powierzchnią logistyczną w Polsce? - Zdecydował o tym szereg czynników - mówi Mark Twomey partner zarządzający w firmie Tara HRC, która prowadzi wiele projektów rekrutacyjnych dla sektora logistycznego. - Po pierwsze, od czasu kryzysu rynek niewiele się rozwijał. W ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdzie szybko rosnący popyt zaczął przewyższyć bieżącą podaż obiektów magazynowych nawet o 500 proc. Przesunięcie w czasie procesu inwestycyjnego spowodowało, że deweloperzy magazynowi z dużym opóźnieniem mogli zareagować na potrzebę rynku. Dlatego teraz widzimy, jak realizują po kilka projektów jednocześnie. Firmy, które nie mogły sobie pozwolić na oczekiwanie zwiększyły swoje portfolio poprzez akwizycję.

Kolejnym czynnikiem ożywienia był rozwój sektora e-commerce. Internetowi sprzedawcy zgłosili zdecydowane zapotrzebowanie na znaczne obszary powierzchni magazynowych dla swoich towarów na czele z Amazon, który zdecydował się na wynajem aż trzech centrów dystrybucyjnych w Polsce o łącznej powierzchni ok. 300 000 mkw.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA