PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cudzoziemcy znajdą łatwiej pracę pod Łodzią

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2017 17:22

Cudzoziemcy znajdą łatwiej pracę pod Łodzią Fot. Fotolia

Wojewoda łódzki ustalił nowe kryteria wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, które mają uprościć procedury. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba cudzoziemców starających się o pracę w Łódzkiem wzrosła trzykrotnie, co spowodowało wydłużenie się kolejek po zezwolenia.

REKLAMA

Działania Urzędu Wojewódzkiego na rzecz usprawnienia obsługi obcokrajowców starających się o pracę w regionie przedstawił w czwartek wojewoda łódzki Zbigniew Rau. W konferencji prasowej udział wzięli też przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców.

Podczas ostatniego roku zorganizowano szkolenia dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców, przeszeregowano do ich obsługi pracowników, którzy wcześniej zajmowali się wydawaniem paszportów, otwarto w regionie trzy nowe punkty przyjmowania wniosków oraz przyjęto rozporządzenie, które ma uprościć procedury zatrudniania obcokrajowców.

Liczba składanych przez cudzoziemców wniosków o zezwolenia na pracę w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Łódzkiem trzykrotnie. W 2014 r. urząd wydał ok. 900 zezwoleń, w 2015 r. - 1,3 tys., a w ubiegłym roku - ponad 3,5 tys. Wśród zatrudnianych cudzoziemców 80 proc. stanowią obywatele Ukrainy.

Pracę znajdują najczęściej robotnicy niewykwalifikowani (88 proc). Zawody, w których najchętniej zatrudniani są cudzoziemcy, to kierowca ciągnika siodłowego, kucharz, pracownik produkcji, szwaczka, magazynier.

W 2016 r. łódzki urząd wojewódzki wprowadził szereg zmian, mających na celu skrócenie czasu oczekiwania na wydanie cudzoziemcowi pozwolenia na pracę.

"Jesienią uruchomiliśmy warsztaty dla pracodawców, którzy chcą pozyskać cudzoziemskich pracowników. Uznaliśmy, iż długie oczekiwanie na zezwolenie na pracę wynikało z tego, że to sam cudzoziemiec je załatwiał, pokonując przy tym bariery instytucjonalne, kulturowe, językowe itp." - zaznaczył Rau.

Jak wyjaśnił, urząd zwrócił się do podmiotów zatrudniających cudzoziemców, by w ramach własnych struktur uruchomiły jednostki lub przeszkoliły pracowników do roli opiekunów obcokrajowców. Zdaniem wojewody, w ten sposób zmniejszyło się ryzyko popełniania błędów przy dostarczaniu dokumentów kandydatów na pracowników.

W 2017 r. otwarto też trzy nowe punkty przyjmowania wniosków - w Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach i Sieradzu.

"Postępowania w sprawach zezwoleń dla cudzoziemców, prowadzone w tym roku, trwały od 4 do 12 dni. W ubiegłym roku zajmowały średnio 1-2 miesiące "- poinformowała dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małgorzata Wójcik - Powłoka.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA