PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czwarta rewolucja przemysłowa niesie zmiany. Kto wśród beneficjentów nowych inwestycji?

  • Autor: propertynews.pl
  • 14 lis 2016 16:25

Czwarta rewolucja przemysłowa niesie zmiany. Kto wśród beneficjentów nowych inwestycji? Tim Davies, dyrektor zarządzający i szef działu Industrial & Logistics Practise Group w Colliers EMEA

Większy nacisk na automatyzację i technologie cyfrowe sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników w światowym sektorze produkcji ulega zmianie. Zamiast taniej siły roboczej coraz bardziej potrzebni są pracownicy o wysokich kwalifikacjach. Według raportu opublikowanego przez Colliers International takie trendy wyraźnie zaznaczają się zarówno w Europie, jak i w innych regionach.

REKLAMA

Na obrzeżach Europy pojawiają się nowe skupiska zakładów produkcyjnych, a Europa Zachodnia przeżywa czwartą rewolucję przemysłową - Colliers International opublikował nowy raport dotyczący trendów w przemyśle wytwórczym w Azji, Europie i obu Amerykach.

– Aby utrzymać konkurencyjność w skali całego globu i przygotować sektor wytwórczy na wyzwania przyszłości, gospodarki wysoko rozwinięte przeprowadzają tzw. czwartą rewolucję przemysłową i wdrażają nowe formy inteligentnej produkcji, które łączą procesy wytwórcze z Internetem Rzeczy i technologiami cyfrowymi, zwiększając ich produktywność, efektywność i elastyczność. Przykładowo, Niemcy realizują te cele poprzez program „Industrie 4.0 – powiedział Tim Davies, dyrektor zarządzający i szef działu Industrial & Logistics Practise Group w Colliers EMEA.

Choć na skutek tego procesu zaawansowane gospodarki zaczęły kłaść większy nacisk na jakość, a nie na ilość dostępnych pracowników, tania produkcja pozostaje ważnym elementem krajobrazu globalnego sektora wytwórczego. Coraz częściej działalność tych zakładów przenoszona jest do krajów słabiej rozwiniętych gospodarczo, oferujących niższe koszty pracy oraz większą podaż siły roboczej.

– Europa potrzebuje więcej pracowników, aby uniknąć znaczących niedoborów siły roboczej. Państwa Unii należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewidują, że do 2050 r. liczba ludności spadnie o ok. 10%, a wskaźnik obciążenia demograficznego w UE, który świadczy o presji wywieranej na ludność w wieku produkcyjnym, wzrośnie dwukrotnie. Ze względu na postępującą urbanizację skutki będą najdotkliwsze na obszarach wiejskich. To rodzi pytanie o wystarczalność lokalnych zasobów siły roboczej. W przyszłości liderami produkcji będą te kraje, które będą nadal tworzyć innowacyjne technologie w sposób gwarantujący jak najwyższą wydajność kosztów, a także zapewniać konkurencyjny, ale osiągalny dla pracodawcy poziom wynagrodzeń - mówi Karel Stransky, dyrektor EMEA Corporate Solutions.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat Europa Środkowo-Wschodnia stała się jednym z głównych beneficjentów nowych inwestycji sektora wytwórczego w Europie. Są one realizowane przede wszystkim w grupie krajów zaliczanych do kategorii Tier 1, do której należą Czechy, Polska, Słowacja i Węgry. Czechy charakteryzują się jednym z najwyższych wskaźników bezpośrednich inwestycji zagranicznych w zakresie produkcji na jednego mieszkańca spośród wszystkich krajów regionu. Tak wysoki poziom inwestycji wywiera presję na lokalne rynki pracy.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA