PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czynsze na rynku magazynowym pozostają stabilne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 sie 2015 10:35

Czynsze na rynku magazynowym pozostają stabilne Fot. Fotolia

Wzrost czynszów za wysokiej jakości powierzchnie przemysłowe w Edynburgu wyniósł w pierwszej połowie 2015 roku ponad 11 proc. i jest najwyższy w Europie. W Polsce opłaty za wynajem magazynów są stabilne – wynika z raportu „Industrial and Logistics Snapshot” opracowanego przez Colliers International.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2015 r. wzrosty opłat za wynajem powierzchni magazynowych odnotowano także na innych zachodnioeuropejskich rynkach. W Glasgow i Manchesterze zanotowano 10 proc. wzrost, w Bristolu sięgnął on 8,3 proc. a w Rotterdamie 7,9 proc. Z kolei największy spadek czynszów za najlepsze powierzchnie magazynowe odnotowano w Mińsku – opłaty za wynajem magazynów spadły tam o 15,5 proc. Na drugim miejscu znalazł się Kijów ze spadkiem na poziomie 14,9 proc., a na trzecim Petersburg, gdzie spadek wyniósł 8,3 proc.

— Europejski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych charakteryzuje się ograniczoną dostępnością wysokiej jakości magazynów. Mimo to, w pierwszej połowie 2015 roku opłaty za ich wynajem na zdecydowanej większości rynków utrzymywały się na stabilnym poziomie. W Wielkiej Brytanii podaż wysokiej jakości produktów wciąż pozostaje ograniczona, co wraz ze zwiększonym popytem w pierwszej połowie 2015 r. doprowadziło do wzrostu stawek za najlepsze magazyny we wszystkich lokalizacjach — komentuje Tim Davies, szef Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Colliers International w regionie EMEA. 

— Wielka Brytania przoduje pod względem aktywności, ale reszta Europy zaczyna już iść jej śladem. Na wszystkich brytyjskich rynkach odnotowano wzrost stawek czynszowych, co jest potwierdzeniem zmniejszającej się podaży i rosnącego popytu wśród najemców. Biorąc pod uwagę rosnącą dostępność finansowania, nieuniknionym skutkiem tej sytuacji będą inwestycje spekulacyjne w najlepszych lokalizacjach - dodaje.

Dostępność dobrej jakości powierzchni magazynowych na wszystkich największych rynkach logistycznych w Niemczech pozostaje na bardzo niskim poziomie. Liczba nowych inwestycji wciąż pozostaje ograniczona. Mimo to w pierwszej połowie 2015 r. stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wyjątkiem było Monachium, gdzie odnotowano wzrost opłat o 2,3 proc, a analitycy przewidują dalszy ich wzrost.

Rynek logistyczny w Holandii boryka się z brakiem podaży nowoczesnych powierzchni w kluczowych lokalizacjach. Z tego powodu wielu najemców decyduje się na budowę własnych obiektów. Niemniej jednak, dzięki lepszym perspektywom gospodarczym i większej dostępności finansowania coraz większa liczba deweloperów decyduje się na budowę obiektów spekulacyjnych. Kolejnym trendem jest rosnące zapotrzebowanie – obserwowane w szczególności w sektorze e-commerce – na mniejsze obiekty w pobliżu dużych miast. 

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA