PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

DCT Gdańsk korzysta z lepszej koniunktury

  • wnp.pl
  • 28 paź 2014 08:13

Obniżenie kosztów transportu uwarunkowane jest tym, by kontenerowiec był wypełniony w jak największym stopniu. I alianse pozwalają na konsolidację masy ładunków armatorów - twierdzi w rozmowie z wnp.pl Maciek Kwiatkowski, prezes zarządu DCT Gdańsk.

REKLAMA

W ciągu minionych dwóch lat powstało sześć głównych sojuszy, jakie zawarli między sobą najwięksi armatorzy kontenerowców. Dlaczego?

- Alianse linii żeglugowych są procesem mającym na celu obniżanie kosztów transportu jednostkowego. W przeliczeniu na jeden kontener dwudziestostopowy (TEU) na największych eksploatowanych statkach, mieszczących 18000 TEU, koszt transportu jednostkowego jest mniejszy, niż koszt przewozu mniejszym statkiem, co wynika z efektu skali.

Obniżenie kosztów transportu uwarunkowane jest tym, by kontenerowiec był wypełniony w jak największym stopniu. I alianse pozwalają na konsolidację masy ładunków armatorów.

Czy DCT ma szanse skorzystać na konsolidacji rynku?

- Obniżka kosztów transportu uwarunkowana jest również tym, by towary były dostarczone jak najbliżej miejsca docelowego, co redukuje odległość transportu drogą lądową. To jest właśnie szansa dla terminalu DCT Gdańsk, który jako jedyny terminal na Bałtyku jest zdolny do obsługi największych statków kontenerowych świata i jednocześnie znajduje się najbliżej rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Decyzje o tym, czy zawijać do danego portu i np. włączyć go do stałej linii oceanicznej, armatorzy podejmują na podstawie kosztów zmiany dotychczasowej siatki połączeń. Jest ona zatem podejmowana na podstawie analiz zysków i ewentualnych strat, jakie może ponieść linia żeglugowa czy też alians.

Przeczytaj całą rozmowę na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA