PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy magazynowi mogą liczyć na rekord. Najemcy - na wyższe stawki czynszu

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 07 lis 2017 14:21

Deweloperzy magazynowi mogą liczyć na rekord. Najemcy - na wyższe stawki czynszu Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield Polska.

Na zakończenie trzeciego kwartału br. w Polsce odnotowano rekordowy poziom podaży. Całkowite zasoby rynku magazynowego wyniosły 12,86 mln mkw., co oznacza 18 proc. wzrost w skali roku. - Spodziewamy się, że do końca roku zostanie przekroczona kolejna granica na rynku magazynowym w Polsce i łączne zasoby wyniosą ponad 13 mln mkw. powierzchni - mówi Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield Polska.

REKLAMA

 Popyt na głównych rynkach pozostał na bardzo wysokim poziomie, a najaktywniejszą grupą najemców byli operatorzy logistyczni z 45 proc. udziałem w transakcjach najmu. Na rynku zaobserwowano nieznaczny spadek poziomu powierzchni niewynajętej w relacji rok do roku (-0,8 pp.) oraz utrzymujące się stawki czynszów nominalnych i efektywnych - podaje Cushman & Wakefield w raporcie „Marketbeat - Rynek magazynowy w Polsce: Stan po III kwartale 2017 roku”.

Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię logistyczną i produkcyjną w Polsce w III kwartale utrzymało się na wysokim poziomie. W 128 umowach najmu wynajęto 723 tys. mkw. Od początku roku łączny wolumen transakcji przekroczył ponad 2,5 mln mkw. Oznacza to 15-proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Podobnie, jak w pierwszej połowie roku, największy popyt odnotowano na trzech następujących rynkach: w regionie Górnego Śląska (126 tys. mkw.), w okolicach Warszawy (121 tys. mkw.) oraz w Polsce Centralnej (120 tys. mkw.). Od początku roku duże zainteresowanie powierzchnią logistyczną utrzymuje się także w Trójmieście (41 tys. mkw.) i na rynku szczecińskim (53 tys. mkw.). W strukturze popytu, w III kwartale dominowały nowe umowy (60 proc.), przedłużenie wcześniej zawartych kontraktów (30 proc.) oraz powiększenie powierzchni najmu (10 proc.). Najbardziej aktywną grupą najemców byli operatorzy logistyczni (45 proc.), wśród pozostałych, aktywne były także sieci handlowe (11 proc.), branża AGD (9 proc.), e-commerce (7 proc.) oraz firmy z branży produkcyjnej (7 proc.) i motoryzacyjnej (6 proc.).

Deweloperzy zakończyli realizację 29 projektów o łącznej powierzchni 980 tys. mkw. (z czego 56 proc. stanowiły inwestycje firmy Panattoni). Oznacza to, że całkowite zasoby rynku magazynowego wzrosły do 12,86 mln mkw. (+18 proc. względem roku ubiegłego). Najwięcej powierzchni powstało w okolicach Warszawy (372 tys. mkw.), w regionie Szczecina (317 tys. mkw.), Poznania (206 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (202 tys. mkw.).

Ponad milion w budowie

Z końcem trzeciego kwartału 2017 roku w budowie pozostawało 1,05 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 75 proc. zostało już zabezpieczone umowami najmu. Najwyższą aktywność deweloperską zaobserwowano w Polsce Centralnej (330 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (205 tys. mkw.) oraz w okolicach Warszawy (133 tys. mkw.). Wśród największych inwestycji dominują duże projekty typu BTS, jak np.: Amazon w Sosnowcu (135 tys. mkw., Panattoni), BSH w Łodzi (79 tys. mkw., Panattoni), czy K+N w Piotrkowie Trybunalskim (61 tys. mkw., P3). Popularne są także inwestycje o charakterze mieszanym, których realizacja rozpoczyna się po uzyskaniu 30 - 40 proc. stopnia przednajmu.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA