PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy nie boją się budować bez najemców

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 sie 2016 13:09

Deweloperzy nie boją się budować bez najemców Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL

Ponad połowa powstającej obecnie powierzchni magazynowej w Polsce realizowana jest na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu – pokazują dane JLL za pierwsze półrocze 2016 r. – Klienci coraz częściej nie chcą już czekać na hale – mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

REKLAMA

Według analityków JLL obecnie w budowie jest 742 tys. mkw. powierzchni magazynowych w Polsce, z czego aż 51 procent przypada na projekty spekulacyjne. – To jasno pokazuje, że deweloperzy darzą polski rynek dużym zaufaniem i widzą potencjał w jego dalszym rozwoju – mówi Tomasz Mika. W niektórych rozwijających się regionach są projekty realizowane niemal w pełni spekulacyjnie. Po dwie takie inwestycje w Krakowie (95 proc. powierzchni spekulacyjnej) i Trójmieście (93 proc.) realizują Goodman i Panattoni Europe. Według analityków JLL, lokalizacjami z potencjałem dla projektów spekulacyjnych są również Poznań i Wrocław oraz mniejsze rynki, na których brakuje gotowych magazynów. 

– Projekty spekulacyjne realizowane są przede wszystkim w sprawdzonych lokalizacjach, z mocną pozycją na mapie magazynowej. Powstają w miejscach przyciągających najemców na przykład rozbudowaną infrastrukturą – tłumaczy Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL. – Jednak w tak zwanych regionach wschodzących także istnieje zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie, więc i tam tego typu obiekty mają szansę na znalezienie najemców – dodaje Olszewski.

Zaplanowane działanie

– Należy zwrócić uwagę, że nawet przy tak zauważalnym wzroście projektów spekulacyjnych jest to ciągle oferta, którą rynek wchłonie bez większych przeszkód – zaznacza Tomasz Olszewski. Ekspert JLL zwraca również uwagę, że aby hale budowane spekulacyjnie przynosiły zyski muszą być odpowiednio zaplanowane. – Tego typu inwestycje poprzedzane są bardzo dokładną analizą rynku – mówi Olszewski. Potwierdza to Paweł Sapek, Senior Vice President i Country Manager Prologis. – Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu realizacji tego typu przedsięwzięcia zawsze analizujemy daną lokalizację, szczególnie pod kątem poziomu pustostanów i zapotrzebowania na hale – mówił dla agencji Newseria przedstawiciel dewelopera.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA