PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Deweloperzy powierzchni magazynowych muszą szykować się na zmiany - wywiad

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 sty 2014 18:30

Deweloperzy powierzchni magazynowych muszą szykować się na zmiany - wywiad

- Rok 2014 rysuje się jako bardzo interesujący okres dla rynku nieruchomości magazynowych. Prognozowany jest zarówno wzrost popytu, jak i podaży - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Bartosz Mierzwiak, Senior Vice President & Market Officer Prologis Poland. Deweloperzy nie mogą jednak spocząć na laurach - zmieniające się trendy rynkowe wymuszą na nich wdrożenie nowego podejścia do realizacji projektów logistycznych.

REKLAMA

Jak ocenia Pan mijający rok na rynku nieruchomości logistycznych?

Rok 2013 to dla rynku nieruchomości logistycznych bardzo interesujący czas. Nowe inwestycje były przygotowywane jedynie w przypadku podpisania umowy z konkretnym najemcą, a deweloperzy wynajmowali przede wszystkim wolną powierzchnię dostępną już w ich portfolio.

Ostatnie tygodnie roku przyniosły jednak zmianę w podejściu najemców, którzy zaczęli mówić o poprawie sytuacji, planowanych, nowych inwestycjach, a co za tym idzie rosnącym zapotrzebowaniu na powierzchnię magazynową. Potwierdzeniem polepszenia nastrojów było ogłoszenie planów deweloperów związanych z dużymi inwestycjami magazynowymi jakie będą wkrótce realizowane. Dominującym trendem w minionym roku był wzrost zainteresowania nowoczesną powierzchnią magazynową ze strony branży e-commerce oraz FMCG, które obok branży logistycznej stały się największymi najemcami powierzchni magazynowych w Polsce i na świecie. Duża część znaczących umów najmu powierzchni podpisana została właśnie z firmami działającymi w handlu tradycyjnym i internetowym, a według prognoz tendencja ta powinna się utrzymać w ciągu najbliższych lat.

Regionem o największym znaczeniu inwestycyjnym w 2013 roku był region Wrocławia. Rynek ten charakteryzował się największym popytem na nowoczesną powierzchnię magazynową, a deweloperzy stale odpowiadali na rosnące zapotrzebowanie przygotowując nowe inwestycje. Jako ciekawy region w mijającym roku należy również wymienić Poznań, gdzie aktywność zarówno najemców jak i deweloperów była bardzo wysoka.

Na czym koncentrowała się działalność Prologis w ostatnich 12 miesiącach?

2013 roku skoncentrowaliśmy swoją działalność na maksymalnym wykorzystaniu banku posiadanych przez nas gruntów, budując w najbardziej strategicznych lokalizacjach i skupiliśmy się na inwestycjach na kluczowych rynkach. Najważniejszym wydarzeniem dla naszej firmy było utworzenie spółki joint venture Prologis European Logistics Partners Sàrl (PELP) z Norges Bank Investment Management (NBIM) - zarządcą Norweskiego Globalnego Rządowego Funduszu Emerytalnego. Nowa spółka nabyła stabilny portfel 195 nieruchomości logistycznych klasy A o łącznej powierzchni 4,5 miliona metrów kwadratowych, stanowiących wyłączną własność Prologis. Dodatkowo dużym sukcesem była realizacja trzech nowych inwestycji build-to-suit na terenie Prologis Park Wrocław V o łącznej powierzchni niemal 71 000 metrów kwadratowych. Obiekty zostały wybudowane dla: firmy Tradis stanowiącej część Grupy Eurocash, grupy handlowej Eko Holding oraz wiodącego na polskim rynku sprzedawcy hurtowego i detalicznego sprzętu AGD, RTV i IT firmy NEONET.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA