PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

DHL rozwija działalność

  • wnp.pl
  • 16 gru 2014 15:36

Pod koniec listopada 2014 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport podpisało umowę, z wyłonioną w przetargu, firmą Skanska SA na budowę nowego terminalu cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jest to pierwszy w Polsce lotniczy terminal cargo, w którego projektowanie zaangażowani byli jego przyszli najemcy, dzięki temu obiekt będzie spełniał wszystkie wymogi funkcjonalne użytkujących go firm.

REKLAMA

Budowa nowej bazy cargo jest elementem realizacji strategii rozwoju rynku przewozów towarów drogą lotniczą w Katowice Airport oraz w całej południowej Polsce. Port obsługuje najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce z dużym nasyceniem firm branży motoryzacyjnej, czy też medycznej, które w dużym zakresie korzystają z transportu lotniczego. Dodatkowo dobre skomunikowanie lotniska poprzez autostradę A1 i drogę ekspresową S1 z systemem europejskich autostrad powoduje, że coraz chętniej z usług firm kurierskich operujących z Pyrzowic korzystają przedsiębiorstwa z całej południowej Polski, północnych Czech i Słowacji. Toteż obecnie Pyrzowice są największym polskim, regionalnym portem cargo z wolumenem przewozów na poziomie ok. 18 tys. ton rocznie.

Na trasach regularnych z Katowice Airport latają do swoich europejskich, kontynentalnych portów przeładunkowych największe firmy kurierskie świata. Ponadto, co potwierdził rok 2014, Pyrzowice są portem pierwszego wyboru w Polsce w przypadku organizacji czarterów cargo z wykorzystaniem szerokokadłubowych, dalekodystansowych frachtowców. Budowa nowej bazy cargo jest naturalnym uzupełnieniem zrealizowanych już inwestycji, w tym kluczowej dla rozwoju lotniska, zakończonej już budowy nowej drogi startowej. Nowa baza cargo zostanie zlokalizowana w południowo-wschodniej części lotniska. Dzięki temu odseparowany zostanie ruch drogowy związany z obsługą pasażerów i towarów. Obiekt powstanie na 11 ha działce bezpośrednio przed budowaną właśnie nową płytą postojową dla samolotów cargo. Lokalizacja obiektu bezpośrednio przed płytą postojową zdecydowanie przyspieszy i ułatwi obsługę frachtowców, co jest szczególnie istotne z perspektywy firm kurierskic

h. Obiekt będzie liczył 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i ok. 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Będzie około trzykrotnie większy od obecnie użytkowanego terminalu towarowego. Konstrukcja budynku będzie umożliwiała jego modułową rozbudowę. W ramach przedsięwzięcia powstanie także układ dróg wewnętrznych wraz z parkingiem z 29 miejscami dla Tirów (do 40 t.), 38 miejscami dla samochodów dostawczych (waga do 3,5 t.) i 109 miejscami dla samochodów osobowych. Planowany termin zakończenia inwestycji to maj 2016 roku.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA