PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobra passa na rynku obiektów magazynowych – w czym tkwi klucz do sukcesu?

  • PropertyDesign.pl
  • 16 lut 2018 00:17

Dobra passa na rynku obiektów magazynowych – w czym tkwi klucz do sukcesu? Sesja Magazyny. Property Forum Katowice 2018

O tym jak w ciągu ostatnich lat zmienił się rynek obiektów magazynowych w Polsce i co sprzyja jego wzrostowi? A także o tym jakie są wyzwania, szanse i zagrożenia dla dalszego rozwoju centrów logistycznych i branży logistyczno-transportowej na Śląsku rozmawiali uczestnicy panelu poświęconego magazynom w ramach Property Forum Katowice 2018.

REKLAMA

W panelu udział wzięli Mirosław Koszany - prezes zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych SA, Adam Rams - wiceprezes zarządu Grupy Delta Trans, Michał Samborski - Development Director Panattoni Europe, a także Artur Tomasik - prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA. Moderatorem dyskusji był Michał Sikora - konsultant ds. terenów inwestycyjnych, opinii technicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych Cushman & Wakefield.

Rosnąca dynamika wzrostu gospodarczego, rozwój infrastruktury drogowej, dostępność gruntów pod nowe inwestycje oraz dynamiczny rozwój branży e-commerce – te czynniki wspierające rozwój centrów logistycznych najczęściej wskazywali rozmówcy. Mirosław Koszany zwrócił uwagę na to, że po kryzysie 2008-2011 roku deweloperzy znacznie ostrożniej podchodzą do inwestycji. - Chociaż Polska jest w tej chwili drugim po Niemczech rynkiem w Europie pod względem powierzchni magazynowej, dziś już nie decydujemy się na podjęcie inwestycji w nowe obiekty, jeśli nie mamy wyprzedanej powierzchni na poziomie 50, czy nawet 70% - zauważył.

Michał Samborski zwrócił z kolei uwagę na to, że najbardziej atrakcyjne tereny pod inwestycje, tzw. green field, powoli się wyczerpują. - Z tego względu deweloperzy coraz chętniej i z powodzeniem decydują się na rekultywację i inwestycje na terenach poprzemysłowych. Budowie centrów logistycznych w regionie zdecydowanie sprzyja rozwój branży e-commerce - dodał.

Uczestnicy panelu zwracali też uwagę za możliwe zagrożenia dla dalszego rozwoju branży. Wszyscy zgodnie wskazywali na coraz bardziej ograniczoną dostępność siły roboczej na Śląsku. Z drugiej jednak strony region wciąż przyciąga inwestorów wykwalifikowaną kadrą. Artur Tomasik wskazywał na konieczność rozwoju infrastruktury kolejowej dla dalszego rozwoju centrów logistycznych, szczególnie w rejonie portu lotniczego w Pyrzowicach. Z kolei Adam Rams wskazywał wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jako zjawisko, które może mieć bardzo niekorzystne reperkusje dla polskiej branży transportowo-logistycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA