PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobre czasy dla najemców powierzchni magazynowych

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 maj 2016 14:57

Dobre czasy dla najemców powierzchni magazynowych Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo Group

Prognozowany wzrost konsumpcji wewnętrznej, ekspansje firm produkcyjnych oraz rozwój e-commerce mają pozytywny wpływ na wyniki na rynku najmu powierzchni magazynowych.
Duża konkurencja po stronie podaży wpływa na utrzymywanie się niskich stawek czynszów.

REKLAMA

W pierwszych miesiącach roku popyt wzrósł o blisko 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniósł 683 tys. mkw. Deweloperzy nie zwalniają tempa, czego efektem jest 425 tys. mkw. nowej podaży dostarczonej na rynek w I kw. 2016 r. oraz ponad 700 tys. mkw. w budowie. 50 proc. nowych projektów w trakcie realizacji to inwestycje spekulacyjne, w rezultacie czego, pomimo niskiego poziomu pustostanów, konkurencja pomiędzy deweloperami rośnie – wynika z podsumowania I kw. 2016 przygotowanego przez Axi Immo.

Popyt

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. popyt brutto wyniósł 683 tys. mkw., z czego nowe umowy i ekspansje stanowiły 55 proc., a przedłużenia kontraktów 45 proc. Jest to nowy rekord otwarcia roku; w porównaniu do I kw. 2015 r. odnotowaliśmy wzrost o 60 tys. mkw. Najlepsze wyniki po stronie popytu miały miejsce w największych regionach magazynowych kraju, tj. w okolicach Warszawy i na Górnym Śląsku, gdzie odpowiednio wynajętych zostało 160 tys. mkw. i 142 tys. mkw. Najwyższy popyt netto odnotowano na Górnym Śląsku.

Na wschodzących rynkach dominowały średniej wielkości transakcje maksymalnie sięgające do 5 tys. mkw., z wyjątkiem umowy BTS na 45 tys. mkw. dla sieci Kaufland w Bydgoszczy. Jest to jednocześnie największa nowa umowa podpisana w I kw. 2016 r. Wzrost konsumpcji wewnętrznej oraz postępujący outsourcing usług logistycznych ma odzwierciedlenie w strukturze popytu, gdzie udział firm logistycznych w porównaniu do początku 2015 r. wzrósł i wynosi prawie 44 proc. Na drugim miejscu znalazły się sieci handlowe, w tym spożywcze – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo.

Podaż

Na koniec marca br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły poziom 10,3 mln mkw. W pierwszych trzech miesiącach roku do użytku oddanych zostało 425 tys. mkw. Jest do wzrost o 53 proc. w porównaniu rok do roku.

W pierwszym kwartale br. największy przyrost nowej podaży miał miejsce w okolicach Warszawy, gdzie w ramach 7 inwestycji do użytku oddanych zostało ponad 137 tys. mkw. Drugim regionem w kolejności był Górny Śląsk, a za nim Polska Centralna, gdzie nowa podaż wyniosła odpowiednio 87 tys. i 85 tys. mkw.

Na wysoką dynamikę po stronie podaży ma największy wpływ działalność deweloperska firmy Panattoni Europe, która ma największy udział w nowej podaży i wolumenie inwestycji w budowie, w tym projektów spekulacyjnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA