PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobre perspektywy rozwoju dla polskich portów morskich

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2015 17:35

Dobre perspektywy rozwoju dla polskich portów morskich

Polskie porty morskie mają dobre perspektywy i nie widać zasadniczych zagrożeń dla ich dalszego rozwoju - ocenia szef sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz. Do dalszego rozwoju portów niezbędna jest jednak rozbudowa infrastruktury transportowej.

REKLAMA

W środę morski port w Gdyni wizytowali posłowie z sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Przewodniczący komisji, poseł Tadeusz Aziewicz (PO) pytany podczas konferencji prasowej o największe zagrożenie dla polskich portów odpowiedział, że "nie widzi zasadniczych zagrożeń". W jego ocenie "tendencja dla naszych portów jest bardzo dobra".

Jako wyzwanie związane z rozwojem portów wymienił rozbudowę ich zaplecza na lądzie, czyli poprawę komunikacji drogowej i kolejowej. Powiedział, że w Gdyni jednym z problemów portu w tym zakresie może być np. remont Trasy Kwiatkowskiego (łączy port z obwodnicą trójmiejską i dalej z A1). Zadeklarował, że "wspólnie z ministerstwem infrastruktury będzie szukać dobrego alternatywnego rozwiązania komunikacyjnego, aby nie sparaliżować portu".

Zwrócił uwagę, że "w porcie widać dobrze przeprowadzoną prywatyzację; sprywatyzowane firmy dobrze działają, a port się rozwija, inwestuje". "Doceniamy też bardzo dobre wykorzystanie pieniędzy z funduszy unijnych" - dodał.

"Widać, że w obecnym stanie własnościowym (99,48 proc. udziału ma Skarb Państwa) port w Gdyni rozwija się znakomicie i jest dobrym przykładem na to, że Skarb Państwa jako właściciel dobrze wywiązuje się ze swojej roli" - tłumaczył. Zwrócił uwagę, że "samorząd jako akcjonariusz mniejszościowy (gmina Gdynia ma 0,04 proc. udziałów) dobrze z portem współpracuje i widać dobre efekty tej współpracy".

W latach 2015-2017 Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA (ZMPG) planuje wydać ponad 610 mln zł na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej. Zbudowane lub zmodernizowane mają być nabrzeża, place składowe i magazyny oraz drogi i linie kolejowe.

Prezes ZMPG Janusz Jarosiński poinformował, że "sukcesywnie kończone są projekty współfinansowane z funduszy unijnych". "Ten rok będzie obfitował w nowe obiekty, nabrzeża, które będą przekazywane do użytku, m.in. już w kwietniu oddajemy magazyn zbożowy o pojemności 60 tys. ton na Nabrzeżu Śląskim" - tłumaczył.

W 2014 roku w porcie przeładowano 19,4 mln ton, czyli rekordową w historii portu ilość towarów. W porównaniu z rokiem 2013 był to wzrost o 9,9 procent. Zdaniem władz portu, jest to efekt prowadzonych inwestycji poprawiających infrastrukturę oraz układ kolejowo-drogowy. Zanotowano wzrost przeładunków zboża (o ponad 33 proc.) i drobnicy (o prawie 15 proc.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA