PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobre wyniki polskiego przemysłu

  • wnp.pl
  • 02 mar 2015 17:13

Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego obniżył się w lutym jedynie minimalnie i wyniósł 55,1 pkt. wobec 55,2 pkt. miesiąc wcześniej. To znacznie lepszy wynik niż szacowali analitycy.

REKLAMA

Przed nami okres dobrej koniunktury - wynika z lutowego odczytu PMI. - Dane wskazują na utrzymanie wysokiego tempa poprawy aktywności polskiego przemysłu - stwierdził Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku.

- Najnowsze badanie PMI wskazuje, że I kw. 2015 r. pod względem PKB powinien być co najmniej tak dobry jak IV kw. ub.r., kiedy obniżył się do 3,1 proc. z 3,3 proc. w trzecim kwartale Średnio w okresie styczeń-luty wskaźnik PMI wyniósł 55,2 pkt. wobec 52,4 pkt. w IV kw. 2014 r. Naszym zdaniem efekt wysokiej bazy inwestycji z I kw. 2014 r. może zostać skompensowany poprawą w przemyśle oraz wzrostem eksportu. Dodatkowym elementem powinna być również umacniająca się konsumpcja - dodaje ekonomista.

- To, co napawa optymizmem to wzrost subindeksu zatrudnienia, który osiągnął drugi najwyższy poziom w historii badania jaki odnotowano w styczniu 2014 r. - podkreśla ekonomista. - Sygnalizuje to, że wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w polskim przetwórstwie, który zgodnie z badaniami GUS w I kw. był najwyższy od trzeciego kwartału 2008 r., oddziałuje w kierunku znaczącego wzrostu popytu na pracę w tym sektorze. Choć pozostałe główne składowe PMI w lutym uległy obniżeniu w porównaniu ze styczniem, utrzymały się one wyraźnie powyżej poziomu 50 pkt., który oddziela wzrost od spadku aktywności - dodaje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Zdaniem Rafała Sadocha te optymistyczne wskaźniki skłonią Radę Polityki Pieniężnej do pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Podobnego zdania jest Jakub Borowski. - Dla części członków RPP dzisiejsze dane o PMI, wskazujące na utrzymujący się umiarkowanie szybki i stabilny wzrost gospodarczy, będą najprawdopodobniej argumentem na rzecz utrzymania status quo w polityce pieniężnej. Mogą one również skłonić niezdecydowanych członków RPP, w tym w szczególności Elżbietę Chojnę-Duch, do poparcia wniosku o obniżkę stóp w mniejszej niż prognozowanej przez nas skali - o 25 pb wobec oczekiwanych przez nas 50 pb - twierdzi ekonomista Credit Agricole.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA