PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Duża fabryka przenosi się do suwalskiej strefy. W planach wielomilionowe inwestycje

  • Autor: PAP
  • 06 kwi 2018 14:20

Duża fabryka przenosi się do suwalskiej strefy. W planach wielomilionowe inwestycje Fot. pixabay

Firma Nibe-Biawar przenosi produkcję na tern Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstaną hale produkcyjne z zapleczem laboratoryjnym i biurami. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować ok. 25 mln zł.

REKLAMA

Nibe-Biawar planuje budowę od podstaw nowej fabryki, o docelowej powierzchni 30 tys. metrów kwadr. Powstanie ona na działce kupionej przez spółkę w 2012 roku w białostockiej podstrefie SSSE. Zarządzać fabryką będzie spółka Biawar Produkcja powołana w ub. roku.

Pierwszy etap inwestycji ma kosztować ok. 25 mln zł. Będzie to hala produkcyjna wraz z laboratoriami, o powierzchni 10 tys. metrów kwadr. - Złożyliśmy projekt, czekamy na pozwolenie na budowę - mówi prezes Nibe-Biawaru Mariusz Maliborski. 

Otwarcie wybudowanej hali planowane jest na pierwszy kwartał 2019 roku. Spółka zamierza tam rozwijać produkcję kotłów pelletowych i pomp ciepła; uznaje je za najbardziej przyszłościowy segment w jej asortymencie. Maliborski zwrócił uwagę, że obecne warunki lokalowe w fabryce nie pozwalają na zwiększanie takiej produkcji, choć są zamówienia.

Dodał, że po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji w Suwalskiej SSE planowany będzie kolejny; docelowo miałby się tam przenieść cały zakład zlokalizowany obecnie przy drodze wylotowej z Białegostoku w kierunku Warszawy. - Nie będzie sensu trzymania dwóch lokalizacji - przyznał prezes Nike-Biawar. Pytany o zatrudnienie dodał, że spółka potrzebuje od zaraz ok. 50 pracowników, głównie spawaczy i monterów; w nowej lokalizacji w I etapie w fabryce znajdzie pracę 60-70 osób.

W związku z 50-leciem istnienia, firma rozpoczęła w Białymstoku kampanię wizerunkową pod hasłem "Siła doświadczenia" by pokazać, iż jest solidnym pracodawcą, a miasto jest również jej rynkiem zbytu. Do połowy roku potrwa też akcja wspierania dwóch miejskich organizacji charytatywnych. Ma trafić do nich złotówka od każdego sprzedanego w tym czasie przez spółkę podgrzewacza wody. Władze spółki szacują, że w tym czasie sprzeda ona nie mniej, niż 20 tys. takich urządzeń.

Obchodzący właśnie 50-lecie działalności białostocki Nibe-Biawar, to znany w kraju i za granicą producent elektrycznych podgrzewaczy wody, pomp ciepła i kotłów na pellet.

Firma powstała w 1968 roku jako państwowy podmiot Predom-Sprzęt. Od 1981 roku działała pod nazwą Fabryka Urządzeń Grzewczych Biawar; w 2000 udziały przejął w niej szwedzki koncern Nibe. Obecnie firma zatrudnia w Białymstoku ok. 350 osób i produkuje pół tysiąca różnych typów urządzeń, połowę eksportując do ponad dwudziestu krajów europejskich, przede wszystkim do Danii, Szwecji i Niemiec. W tym roku powołała spółkę-córkę Pellux w Austrii, której celem jest zdobycie tam rynku zbytu dla kotłów na pellet.

Przychody Nibe-Biawaru za 2017 rok, to blisko 130 mln zł i były o 14 proc. wyższe, niż rok wcześniej. Jak mówił w piątek na konferencji prasowej prezes Nibe-Biawaru Mariusz Maliborski, w ostatnich kilkunastu latach firma średnio notuje wzrost o ok. 10 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA