PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2015: Magazyny nie są "seksi"?

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 kwi 2015 10:11

EEC 2015: Magazyny nie są "seksi"?

Przemysław Krych w trakcie dyskusji na temat kondycji sektora nieruchomości komercyjnych w regionie CEE podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podkreślił, że Griffin Group jest zainteresowane wszystkimi segmentami nieruchomości, poza logistyką.

REKLAMA

- Będę kontrowersyjny, ale sektor powierzchni logistyczno-magazynowych nie jest taki "seksi", jak wszyscy to obecnie przedstawiają. Na tym rynku pieniądze zarabiają tylko deweloperzy. Nie widzę tu szansy dla inwestorów. To oczywiście dotyczy regionu CEE. W Europie, gdzie infrastruktura jest zdecydowanie lepiej rozwinięta, gdzie skala rynku jest zdecydowanie większa, istnieją szerokie możliwości wyjścia z inwestycji. W Polsce i innych państwach regionu ścieżki wyjścia z inwestycji są dużo węższe - powiedział Przemysław Krych.

Prezes Griffin Group zwrócił uwagę również na lojalność najemców, która w tym sektorze jest zdecydowanie mniejsza.

Z tą opinią zgodził się Martin Carr, założyciel i CEO, Pinnacle Central & Eastern Europe. - Na tym rynku lojalność najemców często sprowadza się do 20 czy 30 centów. Żeby ją zbudować trzeba mieć dużą skale biznesu. Nam się to nie udało - zaznaczył. Powtórzył, że to obszar, gdzie tylko deweloperzy dobrze zarabiają. - Historia ostatnich lat pokazała, że inwestorzy raczej ponieśli straty na tych aktywach. Dobre aktywa dla inwestorów to przestrzenie produkcyjne z długoterminowymi, 5-7 letnimi, umowami najmu. Atrakcyjne są również miejskie przestrzenie magazynowe - zaznaczył.

- Teraz pojawiliśmy się w Katowicach, ponieważ obserwujemy, że jest tu infrastruktura. - Chcemy budować przestrzeń dla biznesu i zarabiać na tym 6-7 proc. - zaznaczył.

Tomasz Buras wskazał tu potężne projekty Amazona, które zostały zrealizowane z umowami na 15 lat.

Arvi A. I. Luoma, Executive Director, W.P. Carey podkreśli, że jego firma szuka długoterminowych inwestycji, a nie szybkiego zysku. Z jego perspektywy przestrzeń logistyczno-magazynowa jest atrakcyjna, ale pod uwagę trzeba wziąć dużo czynników. - Kupowanie takich aktywów na kredyt nie jest atrakcyjne. Liczy się lokalizacja i wielkość portfela względem oferty rynkowej w danym miejscu. - W Polsce widzimy duże przepływy handlu i produkcji. To dobrze wróży tej branży - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA