PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Efekt Amazona

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 maj 2014 12:43

Efekt Amazona

Sektor nieruchomości magazynowych wyszedł z kryzysowego marazmu i wraca do gry w wielkim stylu. „Efekt Amazona" może uplasować Polskę na szczycie listy pożądanych lokalizacji przez firmy logistyczne w regionie Europy Środkowej.

REKLAMA

Do tej pory w Polsce wybudowano około 8 mln mkw. magazynów. Wśród głównych grup najemców tej powierzchni czołową pozycję zajmują firmy logistyczne.

- Ta branża stanowi od 30 do 50 proc. całego popytu. To ona dominuje na rynku i od niej w dużej mierze zależy jego kondycja - tłumaczy Paweł Nosal, Associate Director w Dziale Powierzchni Magazynowych i Logistycznych, Colliers International.

I to właśnie za jej sprawą w ostatnim czasie tak dużo się działo. Aktywne były takie firmy jak DHL (40 tys. mkw.) czy Raben (50 tys. mkw.).
Sytuacja na polskim rynku nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. Rok 2013 upłynął w całej Europie pod znakiem ekspansji najemców logistycznych. Ich aktywność, zgodnie z szacunkami CBRE, zwiększyła się o 50 proc. Analitycy przyczynę tak szybkiego rozwoju upatrują w poprawiającej się sytuacji gospodarczej Europy, spadkach kosztów związanych z prowadzeniem usług, ale przede wszystkim w błyskawicznie rozwijającym się sektorze e-commerce. Znaczące inwestycje podejmuje między innymi firma Amazon, która zajmie 200 tys. mkw. w dwóch centrach dystrybucyjnych w naszym kraju.

Logistyka powtórzy sukces BPO?
Zdaniem Pawła Nosala, Polska ma obecnie bardzo dużą szansę na przyciągnięcie wielu nowych firm logistycznych. - Intensywna rozbudowa infrastruktury transportowej w ostatnich latach powoduje, że opłaca się inwestować nad Wisłą i wysyłać stąd zamówienia do krajów Europy Zachodniej. Dzięki temu możliwa jest szybka ich realizacja, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych - tłumaczy analityk.

Do innych atutów Polski należą także niższe koszty funkcjonowania połączone z wysoko wykwalifikowaną kadrą pracowniczą. Jednocześnie bardzo dużą aktywność w przyciąganiu zagranicznych firm wykazują deweloperzy realizujący tu swoje projekty, miasta oraz instytucje pokroju PAIiIZ. O skuteczności ich działań może świadczyć m.in. próba zachęcenia spółki Amazon do realizacji kolejnego centrum logistycznego.

Wciąż jednak najlepszym argumentem dla zagranicznych graczy pozostaje możliwość inwestowania na terenach specjalnych stref ekonomicznych. Nieoceniony jest również efekt synergii wynikający z dużej liczby nowych inwestycji. - Wpływa to na atrakcyjność lokalizacji dla kolejnych inwestorów - tłumaczy Radosław T. Krochta, wiceprezes zarządu MLP Group SA.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA