PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fabryka Europy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 gru 2014 13:48

Fabryka Europy

Udany, lecz nie spektakularny - taki był 2014 rok na wrocławskim rynku powierzchni magazynowych i produkcyjnych. Zdaniem panelistów Property Forum Wrocław 2014, najbliższe lata będą stać pod znakiem spokojnego rozwoju, choć rynek czekają pewne zmiany.

REKLAMA

Rok 2013 na wrocławskim rynku magazynowym, to rok Amazona. Z powodu tej olbrzymiej transakcji dane za bieżący rok nie wyglądają zbyt imponująco. - Jeśli jednak spojrzymy na popyt nie uwzględniając tego projektu, to okazuje się, że mamy do czynienia ze stałą tendencja wzrostową - komentował Dominik Łoś, Property Negotiator Industrial and Logistics, CBRE.

W roku 2014 popyt na powierzchnie magazynowe przekroczy 200 tys. mkw., ale jednocześnie rynek stanął przed problemem niskiego współczynnika pustostanów. - 4,3 proc. oznacza brak rynkowej równowagi, trudności w znalezieniu optymalnej powierzchni przez najemców - dodał Łoś.

Taki stan rzeczy zachęca deweloperów do realizacji nowych przedsięwzięć. Jednym z nich są inwestycje spekulacyjne. Pierwszą zakończyło już Panattoni. Na rynek trafiło łącznie ponad 20 tys. mkw. powierzchni. - Obecnie nasz projekt skomercjalizowany jest w 75 proc. Działa tu pięciu najemców z branży logistycznej - powiedział Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający, Polska Zachodnia, Panattoni Europe.

- Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale to zawsze dobry początek. Projekt został dobrze przyjęty i prawdopodobnie w najbliższym czasie pojawią się kolejne inwestycje spekulacyjne - skomentował przedstawiciel CBRE.

Atut stref
Kołem zamachowym dalszego rozwoju branży na Dolnym Śląsku są także trzy specjalne strefy ekonomiczne działające na terenie województwa.
- Pierwsza połowa tego roku była dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy rekordowa. Wydaliśmy 65 pozwoleń. Jednocześnie zanotowaliśmy najwyższe w historii nakłady inwestycyjny - tłumaczył Tomasz Jakacki, wiceprezes zarządu WSSE Invest-Park.

Tak duża aktywność inwestorów wynika głównie ze zmian na mapie pomocy publicznej. Od 1 lipca jej poziom na Dolnym Śląsku spadł do 25 proc.
- Rok 2015 nie będzie tak dobry, jak mijający, ale zmiana poziomu pomocy publicznej nie powinna w dłuższej perspektywie doprowadzić do spadku liczby wydawanych pozwoleń. Inwestorzy stawiają na Dolny Śląsk nie tylko dzięki zachętom finansowym. Równie ważny jest dostęp do świetnie wykształconych pracowników, których tu nie brakuje - dodał Jakacki.

Paneliści zwrócili uwagę na możliwość bliższej współpracy pomiędzy deweloperami a strefami ekonomicznymi na zasadzie spółek joint venture. - To idea, która wymaga doprecyzowania i sprawdzenia w praktyce. Potencjał tego rozwiązani jest spory a taka kooperacja może wpłynąć pozytywnie na strefy i inwestorów - stwierdził Łoś.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA