PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fabryka Europy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 gru 2014 13:48

Fabryka Europy

Udany, lecz nie spektakularny - taki był 2014 rok na wrocławskim rynku powierzchni magazynowych i produkcyjnych. Zdaniem panelistów Property Forum Wrocław 2014, najbliższe lata będą stać pod znakiem spokojnego rozwoju, choć rynek czekają pewne zmiany.

REKLAMA

Rok 2013 na wrocławskim rynku magazynowym, to rok Amazona. Z powodu tej olbrzymiej transakcji dane za bieżący rok nie wyglądają zbyt imponująco. - Jeśli jednak spojrzymy na popyt nie uwzględniając tego projektu, to okazuje się, że mamy do czynienia ze stałą tendencja wzrostową - komentował Dominik Łoś, Property Negotiator Industrial and Logistics, CBRE.

W roku 2014 popyt na powierzchnie magazynowe przekroczy 200 tys. mkw., ale jednocześnie rynek stanął przed problemem niskiego współczynnika pustostanów. - 4,3 proc. oznacza brak rynkowej równowagi, trudności w znalezieniu optymalnej powierzchni przez najemców - dodał Łoś.

Taki stan rzeczy zachęca deweloperów do realizacji nowych przedsięwzięć. Jednym z nich są inwestycje spekulacyjne. Pierwszą zakończyło już Panattoni. Na rynek trafiło łącznie ponad 20 tys. mkw. powierzchni. - Obecnie nasz projekt skomercjalizowany jest w 75 proc. Działa tu pięciu najemców z branży logistycznej - powiedział Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający, Polska Zachodnia, Panattoni Europe.

- Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale to zawsze dobry początek. Projekt został dobrze przyjęty i prawdopodobnie w najbliższym czasie pojawią się kolejne inwestycje spekulacyjne - skomentował przedstawiciel CBRE.

Atut stref
Kołem zamachowym dalszego rozwoju branży na Dolnym Śląsku są także trzy specjalne strefy ekonomiczne działające na terenie województwa.
- Pierwsza połowa tego roku była dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy rekordowa. Wydaliśmy 65 pozwoleń. Jednocześnie zanotowaliśmy najwyższe w historii nakłady inwestycyjny - tłumaczył Tomasz Jakacki, wiceprezes zarządu WSSE Invest-Park.

Tak duża aktywność inwestorów wynika głównie ze zmian na mapie pomocy publicznej. Od 1 lipca jej poziom na Dolnym Śląsku spadł do 25 proc.
- Rok 2015 nie będzie tak dobry, jak mijający, ale zmiana poziomu pomocy publicznej nie powinna w dłuższej perspektywie doprowadzić do spadku liczby wydawanych pozwoleń. Inwestorzy stawiają na Dolny Śląsk nie tylko dzięki zachętom finansowym. Równie ważny jest dostęp do świetnie wykształconych pracowników, których tu nie brakuje - dodał Jakacki.

Paneliści zwrócili uwagę na możliwość bliższej współpracy pomiędzy deweloperami a strefami ekonomicznymi na zasadzie spółek joint venture. - To idea, która wymaga doprecyzowania i sprawdzenia w praktyce. Potencjał tego rozwiązani jest spory a taka kooperacja może wpłynąć pozytywnie na strefy i inwestorów - stwierdził Łoś.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA