PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fińska inwestycja w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym

  • Autor: PAP
  • 01 kwi 2014 16:33

Fińska spółka Va-Varuste rozpocznie w sierpniu tego roku działalność w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach (Podlaskie). Spółka zajmuje się produkcją elementów do jachtów i łodzi.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej w parku prezes zarządu Va-Varuste Polska Mikko Vainikainen, spółka najpierw rozpocznie działalność w hali procesów technologicznych parku, a potem chce wybudować fabrykę w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Spółka produkuje tkaniny do wyposażenia łodzi i średniej wielkości jachtów, oparcia i poduszki, fotele i pokrowce, a także zadaszenia łodzi i jachtów. Do tej pory koncentrowała się na rynku skandynawskim oraz polskim. Teraz chce także eksportować do krajów Europy Wschodniej.

Vainikainen poinformował, że na razie zainwestuje w Polsce kilkadziesiąt tysięcy euro, ale w przypadku budowy swojej fabryki w SSSE będzie to ok. 1 mln euro. Na razie firma zatrudni kilkanaście osób, a w przyszłości do 60 pracowników.

Va-Varuste wybrała Północno-Wschodnią Polskę, bo firmy z Polski są największym zagranicznym odbiorcą produktów fińskiej spółki. Vainikainen powiedział, że wiąże duże nadzieje z rynkami tej części Europy.

Ponadto - jak dodał - Polska jest krajem, gdzie koszty produkcji są niższe niż w Finlandii i nasz kraj posiada dobrze rozwinięty przemysł. "Musimy obniżyć koszty produkcji i zbliżyć się do klienta, dlatego wybraliśmy Polskę" - oznajmił Vainikainen.

PNTPW powstał w grudniu 2012 roku. Jego zadaniem jest wspieranie innowacji i stymulacja rozwoju ekonomicznego regionu Polski wschodniej. Inwestycję o wartości 67 mln zł zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W parku są budynki o powierzchni blisko 8 tys. m kw., w których znajdują się biura, laboratoria i hale produkcyjne. Połowę powierzchni zajmuje inkubator technologiczny. W pozostałej części znajdują się laboratoria.

Jak poinformował PAP prezes parku Bartosz Sokół, w inkubatorze technologicznym działa 35 firm, które zajęły całą powierzchnię inkubatora.

Firmy działające w inkubatorze otrzymują od parku w pierwszym roku 50-procentową ulgę przy wynajmie pomieszczeń, w drugim 35-proc., zaś w trzecim 20-proc. Potem muszą samodzielnie radzić sobie na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA