PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fińska inwestycja w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym

  • Autor: PAP
  • 01 kwi 2014 16:33

Fińska spółka Va-Varuste rozpocznie w sierpniu tego roku działalność w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach (Podlaskie). Spółka zajmuje się produkcją elementów do jachtów i łodzi.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej w parku prezes zarządu Va-Varuste Polska Mikko Vainikainen, spółka najpierw rozpocznie działalność w hali procesów technologicznych parku, a potem chce wybudować fabrykę w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Spółka produkuje tkaniny do wyposażenia łodzi i średniej wielkości jachtów, oparcia i poduszki, fotele i pokrowce, a także zadaszenia łodzi i jachtów. Do tej pory koncentrowała się na rynku skandynawskim oraz polskim. Teraz chce także eksportować do krajów Europy Wschodniej.

Vainikainen poinformował, że na razie zainwestuje w Polsce kilkadziesiąt tysięcy euro, ale w przypadku budowy swojej fabryki w SSSE będzie to ok. 1 mln euro. Na razie firma zatrudni kilkanaście osób, a w przyszłości do 60 pracowników.

Va-Varuste wybrała Północno-Wschodnią Polskę, bo firmy z Polski są największym zagranicznym odbiorcą produktów fińskiej spółki. Vainikainen powiedział, że wiąże duże nadzieje z rynkami tej części Europy.

Ponadto - jak dodał - Polska jest krajem, gdzie koszty produkcji są niższe niż w Finlandii i nasz kraj posiada dobrze rozwinięty przemysł. "Musimy obniżyć koszty produkcji i zbliżyć się do klienta, dlatego wybraliśmy Polskę" - oznajmił Vainikainen.

PNTPW powstał w grudniu 2012 roku. Jego zadaniem jest wspieranie innowacji i stymulacja rozwoju ekonomicznego regionu Polski wschodniej. Inwestycję o wartości 67 mln zł zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W parku są budynki o powierzchni blisko 8 tys. m kw., w których znajdują się biura, laboratoria i hale produkcyjne. Połowę powierzchni zajmuje inkubator technologiczny. W pozostałej części znajdują się laboratoria.

Jak poinformował PAP prezes parku Bartosz Sokół, w inkubatorze technologicznym działa 35 firm, które zajęły całą powierzchnię inkubatora.

Firmy działające w inkubatorze otrzymują od parku w pierwszym roku 50-procentową ulgę przy wynajmie pomieszczeń, w drugim 35-proc., zaś w trzecim 20-proc. Potem muszą samodzielnie radzić sobie na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA