PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

FMCG i e-commerce napędzają popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 maj 2013 14:07

FMCG i e-commerce napędzają popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce

Na koniec pierwszego kwartału 2013 roku łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i logistycznej w Polsce wynosiły 7,4 miliona mkw., a odsetek powierzchni niewynajętych kształtował się na poziomie 10 proc. Jednocyfrowy wskaźnik pustostanów notowano tylko na Górnym Śląsku oraz w regionach Poznania i Wrocławia.

REKLAMA

W 2012 roku popyt na nowoczesne powierzchnie logistyczne wyniósł 1,8 miliona mkw., utrzymując się na poziomie podobnym do 2011 roku. Około 70 proc. tej powierzchni wynajęto poza Warszawą i regionem stołecznym, z czego około 230 tys. mkw. na Górnym Śląsku i ponad 105 tys. mkw. w regionie Poznania. Największą aktywność wykazywali najemcy z sektora logistycznego, dla których motorem napędowym była branża dóbr szybkozbywalnych (FMCG) i handel internetowy, jak również sektora produkcyjnego, gdzie prym wiódł przemysł motoryzacyjny i główne branże wytwórcze.

- Polska ma świetne warunki, aby stać się centrum logistycznym dla firm, które dystrybuują swoje towary do rozwijających się gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej i dalej, a także obsługują duży popyt wewnętrzny w naszym kraju. Ten trend powinien się utrzymać również w przyszłości, wraz z dalszym rozwojem handlu internetowego, a także innych segmentów rynku - komentuje Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa CBRE.

Przewaga po stronie najemców 

W 2012 roku deweloperzy rozpoczęli budowę obiektów o łącznej powierzchni około 310 tys. mkw. Znaczną ich część stanowiły projekty BTS (built-to-suit) - równą ok. 40 proc. wszystkich powierzchni magazynowych i przemysłowych oddanych do użytku w 2012 roku. Stawki czynszów w 2013 roku powinny utrzymać się na poziomie podobnym do ubiegłorocznego, zwłaszcza w regionach o wysokim wskaźniku powierzchni niewynajętych. W niektórych ośrodkach takich jak Górny Śląsk (4 proc. wolnych powierzchni), Poznań (5 proc.) czy Wrocław (7 proc.) można oczekiwać presji na wzrost czynszów w związku z ograniczoną podażą.

- Na polskim rynku powierzchni magazynowych i logistycznych pewną przewagę mają obecnie najemcy, ze względu na dostępność w większości lokalizacji zarówno powierzchni, jak i wykwalifikowanych pracowników. W niektórych ośrodkach regionalnych, szczególnie tych charakteryzujących się niskim odsetkiem wolnych powierzchni, np. na Górnym Śląsku, w Poznaniu czy Wrocławiu, obserwujemy jednak trend wzrostowy pod względem popytu i stawek czynszów. Tam z kolei zaznacza się przewaga deweloperów - mówi Aleksander Kuźniewski, starszy negocjator w dziale powierzchni magazynowych i logistycznych w CBRE.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA