PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

FMCG i e-commerce napędzają popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 maj 2013 14:07

FMCG i e-commerce napędzają popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce

Na koniec pierwszego kwartału 2013 roku łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i logistycznej w Polsce wynosiły 7,4 miliona mkw., a odsetek powierzchni niewynajętych kształtował się na poziomie 10 proc. Jednocyfrowy wskaźnik pustostanów notowano tylko na Górnym Śląsku oraz w regionach Poznania i Wrocławia.

REKLAMA

W 2012 roku popyt na nowoczesne powierzchnie logistyczne wyniósł 1,8 miliona mkw., utrzymując się na poziomie podobnym do 2011 roku. Około 70 proc. tej powierzchni wynajęto poza Warszawą i regionem stołecznym, z czego około 230 tys. mkw. na Górnym Śląsku i ponad 105 tys. mkw. w regionie Poznania. Największą aktywność wykazywali najemcy z sektora logistycznego, dla których motorem napędowym była branża dóbr szybkozbywalnych (FMCG) i handel internetowy, jak również sektora produkcyjnego, gdzie prym wiódł przemysł motoryzacyjny i główne branże wytwórcze.

- Polska ma świetne warunki, aby stać się centrum logistycznym dla firm, które dystrybuują swoje towary do rozwijających się gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej i dalej, a także obsługują duży popyt wewnętrzny w naszym kraju. Ten trend powinien się utrzymać również w przyszłości, wraz z dalszym rozwojem handlu internetowego, a także innych segmentów rynku - komentuje Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa CBRE.

Przewaga po stronie najemców 

W 2012 roku deweloperzy rozpoczęli budowę obiektów o łącznej powierzchni około 310 tys. mkw. Znaczną ich część stanowiły projekty BTS (built-to-suit) - równą ok. 40 proc. wszystkich powierzchni magazynowych i przemysłowych oddanych do użytku w 2012 roku. Stawki czynszów w 2013 roku powinny utrzymać się na poziomie podobnym do ubiegłorocznego, zwłaszcza w regionach o wysokim wskaźniku powierzchni niewynajętych. W niektórych ośrodkach takich jak Górny Śląsk (4 proc. wolnych powierzchni), Poznań (5 proc.) czy Wrocław (7 proc.) można oczekiwać presji na wzrost czynszów w związku z ograniczoną podażą.

- Na polskim rynku powierzchni magazynowych i logistycznych pewną przewagę mają obecnie najemcy, ze względu na dostępność w większości lokalizacji zarówno powierzchni, jak i wykwalifikowanych pracowników. W niektórych ośrodkach regionalnych, szczególnie tych charakteryzujących się niskim odsetkiem wolnych powierzchni, np. na Górnym Śląsku, w Poznaniu czy Wrocławiu, obserwujemy jednak trend wzrostowy pod względem popytu i stawek czynszów. Tam z kolei zaznacza się przewaga deweloperów - mówi Aleksander Kuźniewski, starszy negocjator w dziale powierzchni magazynowych i logistycznych w CBRE.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA