PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Francuska firma wybuduje fabrykę w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej

  • Autor: PAP
  • 07 maj 2013 14:39

Francuska firma Somfy, zajmująca się produkcją napędów do żaluzji, krat sklepowych, okiennic i bram, zainwestuje około 55 mln euro w wybudowanie nowej fabryki w Niepołomicach, k. Krakowa. Do 2020 roku zatrudnionych tam zostanie około 750 pracowników.

REKLAMA

"Po budowie zakładu w Chinach postanowiliśmy kolejne przedsięwzięcie rozpocząć w Europie środkowej, bowiem jest to jeden z najbardziej chłonnych rynków dla naszych produktów. Braliśmy pod uwagę wiele krajów, a ostatecznie zdecydowaliśmy się na Polskę i Niepołomice, przede wszystkim z powodu wykwalifikowanych pracowników" - wyjaśnił we wtorek dziennikarzom prezes spółki Vincent Bellet.

Inwestycja na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej została podzielona na dwa etapy. Realizowana będzie przez specjalnie powołaną w Polsce spółkę Sopem, która zakupiła 8,5 hektara terenów.

W pierwszym etapie, do końca tego roku, powstanie fabryka produkująca silniki elektryczne do żaluzji zewnętrznych, krat sklepowych, okiennic i okien o mocy wytwórczej miliona silników rocznie. W drugim roku produkcji (2015 r.) pracować ma tam około 200 pracowników. Planowane jest także uruchomienie centrum badawczo-rozwojowego.

W kolejnym etapie przewidzianym do 2020 roku zaplanowano zwiększenie mocy produkcyjnych do ponad 4 mln silników rocznie i zwiększenie zatrudnienia do 550 pracowników. W 2014 roku w Niepołomicach powstanie też centrum logistyczne firmy dla wschodniej i środkowej Europy, w którym będzie pracować do 200 osób.

Według szacunków inwestora nowa fabryka przyciągnie do Niepołomic kooperantów, którzy stworzą ponad 1,5 tys. miejsc pracy w firmach współpracujących.

Jak przypomniał marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, Niepołomicka Strefa Inwestycyjna o powierzchni 540 hektarów, to największa w województwie strefa gospodarcza. Pierwszym inwestorem był w niej niemiecki koncern motoryzacyjny MAN, który uruchomił tam montownię ciężarówek.

"Ten teren przyciąga kolejnych inwestorów swoją atrakcyjnością, bliskością Krakowa. W dużej mierze został on już zagospodarowany" - zaznaczył Sowa.

Wojewoda małopolski Jerzy Miller podkreślił, że Niepołomice wygrały wyścig o inwestycję Somfy z zagranicznymi konkurentami dzięki wysokim kwalifikacjom przyszłych pracowników i przewidywalności władz lokalnych i regionalnych.

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak mówił, że w sumie na terenie gminy działają trzy strefy przemysłowe. Głównym inwestorem jest koncern MAN (zajmuje ponad 150 hektarów), a największym pracodawcą - krajowy producent stolarki okiennej Oknoplast, który zatrudnia ponad tysiąc osób.

"Wciąż posiadamy potencjał, aby lokowali się u nas nowi inwestorzy. Obecnie trwają negocjacje z kolejnymi firmami zainteresowanymi Niepołomicami" - zapowiedział Ptak.

Istniejąca od 1960 roku francuska firma Somfy działa na rynku automatyki dla budynków mieszkalnych. Posiada siedem fabryk: po dwie we Francji, Włoszech i Chinach oraz jedną w Tunezji, w których zatrudnia 7 tys. pracowników. W zeszłym roku grupa osiągnęła obroty w wysokości 989,9 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA