PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grupa Pekabex otworzyła nową fabrykę w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 26 lis 2015 07:39

Grupa Pekabex otworzyła nową fabrykę w Gdańsku Fot. Fotolia

Lider rynku prefabrykacji w Polsce, Grupa Pekabex zainwestowała 45 mln zł w utworzenie nowego zakładu w Gdańsku. Docelowo chce tam zatrudnić do 250 osób. Zakład ma specjalizować się w produkcji elementów dla budownictwa mieszkaniowego.

REKLAMA

W środę została oficjalnie otwarta gdańska fabryka prefabrykatów Pekabex. Zakład znajduje się w przemysłowej dzielnicy Kokoszki, przy ul. Budowlanych. Jest to dawny Zakład Kokoszki Prefabrykacja, który Grupa Pekabex kupiła w kwietniu 2015 r. za 25 mln zł. Dodatkowe 10 mln zł kosztowała modernizacja i wyposażenie fabryki. Kolejne 10 mln zł ma być zainwestowane w przyszłym roku. Zakład położony jest na ok. 11 ha działce.

Prezes Zarządu Pekabex Bet S.A., Przemysław Borek podczas otwarcia zwrócił uwagę, że "integracja zakładu Kokoszki Prefabrykacja z Grupą Pekabex oznacza kompleksową restrukturyzację i modernizację tej fabryki w ramach wieloletniego planu inwestycyjnego". Podał, że plan zakłada zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu, poszerzenie rodzajów wytwarzanych produktów, wzrost zatrudnienia oraz wdrażanie nowoczesnych technologii.

W momencie zakupu zakład produkował 25 m sześc. prefabrykatów dziennie, docelowe moce produkcyjne szacowane są w najbliższym czasie na ok. 110 m sześc. dziennie.

Borek wyjaśnił PAP, że Grupa chciała mieć swoją fabrykę w Gdańsku m.in. ze względu na to, że dużo eksportuje do krajów skandynawskich. "To jest dobre miejsce logistycznie - cała aglomeracja trójmiejska, od Tczewa do Wejherowa, zamieszkana przez ponad milion mieszkańców, też nie miała tu żadnego większego zakładu prefabrykacji, który byłby w stanie obsługiwać lokalnie taki rynek" -tłumaczył.

Podał, że wielkość obrotów gdańskiego oddziału, w zależności od pozyskanych projektów, może wynieść ok. 50-60 mln zł rocznie.

Poinformował, że w fabryce w tej chwili pracuje blisko 100 osób (z tego ok. 60 osób to pracownicy poprzedniej firmy). "Chcemy, żeby łącznie pracowało 200-250 osób; to będzie zależało od ilości projektów i rodzaju wykonywanych elementów" - dodał.

Powiedział, że m.in. oprócz stolarzy, cieśli, zbrojarzy i betoniarzy potrzebni są też młodzi inżynierowie. Planowane jest utworzenie biura projektowego.

Zakład w Gdańsku ma się specjalizować w produkcji głównie elementów dla budownictwa mieszkaniowego. "Jest to związane z projektami, które firma realizuje w Skandynawii, głównie w Szwecji, ale też w Danii i Norwegii" - tłumaczył. "Taka trochę wielka płyta, natomiast dużo bardziej zaawansowana technologicznie np. z zamontowanymi już oknami, instalacją elektryczną" - wyjaśnił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA