PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gwiazdy polskiego rynku magazynowego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 sie 2015 15:59

Gwiazdy polskiego rynku magazynowego Inwestycja firmy Goodman w Poznaniu

Panattoni, Goodman, Prologis i Segro to od dawna najważniejsze firmy na polskim rynku magazynowym. Która ze spółek najlepiej zaprezentowała się w I połowie roku?

REKLAMA

Najbardziej aktywni deweloperzy w I półroczu

W I półroczu br. najbardziej aktywnym deweloperem była firma Panattoni. Ukończyła ona 132 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co oznacza 30 proc. udział w rynku. Na drugim miejscu znalazło się Goodman - 94 tys. mkw. i 21 proc. 

Kolejne pozycje to: Segro (59 tys. mkw. i 14 proc.) i PointPark Properties (46 tys. mkw. i 11 proc.). 10-proc. udział w rynku ma projekt North-West Logistic Park należący do firmy Waimea. Kolejne miejsca zajęło: CLIP (9 proc. oddanej powierzchni), MLP (4 proc.) i Ideal Idea (1 proc.).

Ogólnie w I połowie roku oddano do użytku 437 tys. mkw. powierzchni. To o 47 proc. lepiej niż przed rokiem.

Powierzchnia w budowie

Jakie będą najbliższe miesiące? Staną pod znakiem Panattoni i Goodmana. Panattoni realizuje obecnie 393 tys. mkw., czyli ponad połowę inwestycji w całej Polsce. 74 tys. mkw. powstaje jako powierzchnia spekulacyjna. Z kolei Goodman jest w trakcie budowy 158 tys. mkw., z czego spekulacyjnie: 43 tys. mkw.

Wszystkie inne firmy realizują obecnie tylko 121 tys. mkw. Prologis odpowiada za ok. 40 tys. mkw., 7R Logistic za 30 tys. mkw., a Segro ok. 15 tys. mkw. Segro to jedyny deweloper z powyższych, który nie buduje w tym momencie spekulacyjnie.

Ogólnie w trakcie budowy pozostaje 672 tys. mkw. magazynów. 23 proc., czyli 154 tys. mkw. to inwestycje spekulacyjne. 

Najwięksi właściciele magazynów

Polski rynek zdominowany jest przez trzech największych graczy i ich partnerów. Numerem 1 jest zdecydowanie Prologis, który posiada 24 proc. polskich magazynów. Drugie miejsce to Segro (11 proc.). Trzecie natomiast, Logicor - magazynowa platforma funduszu Blackstone (10 proc.).

Kolejne miejsca zajmuje: Goodman i Panattoni z partnerami (po 6 proc.). 5 proc. magazynów znajduje się w portfelu P3. Po 4 proc. mają: MLP i CLIP. 3 proc.: Hines, WP Carey. 2 proc.: Valad, PZU i Hillwood.

Ogólnie 18 proc. polskiego rynku należy do firm mniejszych i niezależnych projektów. Łącznie w Polsce istnieje ponad 9 mln mkw. powierzchni magazynowej.

Wszystkie dane pochodzą z raportu JLL, I połowa 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA