PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inteligentna fabryka w Rybniku

  • wnp.pl
  • 04 wrz 2015 09:13

Rybnicka firma UIBS Teamwork stworzyła system inteligentnej fabryki, który samodzielnie i bezpośrednio zarządza dowolną produkcją, dokonuje oceny stanu zasobów i potrzeb produkcyjnych, podejmuje decyzje skutkujące pełnym wykorzystaniem dostępnych zasobów oraz umożliwia łączenie ze sobą procesów realizowanych w różnych halach produkcyjnych i przedsiębiorstwach.

REKLAMA

Nad IPOsystemem prace trwały sześć lat. Oprogramowanie wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0 (tzw. czwartej rewolucji przemysłowej) i już jest wykorzystywane w ośmiu polskich przedsiębiorstwach.

- To pierwszy system decyzyjny, który automatyzuje proces zarządzania produkcją. Ma wszelkie przesłanki ku temu, by wnieść istotny wkład w podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki. Jest modelowym przykładem na to, że Polacy potrafią tworzyć innowacje, które coraz częściej są doceniane na całym świecie - uważa prof. Michał Kleiber, kierownik Zakładu Metod Komputerowych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, prezes Europejskiego Forum Nauk o Materiałach.

- To właściwie jedyne rozwiązanie, które samodzielnie, w sposób automatyczny i bezpośredni, zarządza procesami produkcyjnymi, jednocześnie w przeciągu paru sekund uwzględniające każde bieżące uwarunkowanie - uważa Krzysztof Mocek, współwłaściciel Fabryki Urządzeń Kolejowych.

Najważniejszą cechą oprogramowania jest samodzielność, polegająca na autonomicznym podejmowaniu decyzji i zarządzaniu wszystkimi zasobami bez udziału planistów i dozoru bezpośredniego. W odróżnieniu od narzędzi informatycznych stosowanych w zarządzaniu produkcją dostarczających informacje wspierające podejmowanie decyzji przez ludzi, produkt rybnickich informatyków samodzielnie zarządza pracą załogi i maszyn, a także na bieżąco uwzględnia wszelkie zmiany (dotyczące zarówno zasobów, jak i zleceń produkcyjnych) które zachodzą na poszczególnych etapach produkcji.

Jedną z pierwszych firm stosujących nowe oprogramowanie jest Andrychowska Fabryka Maszyn Defum. - System na bieżąco reaguje na każde, nawet najdrobniejsze odstępstwo. Inne programy tworzące harmonogramy jednodniowe lub kilkudniowe nie uwzględniają sytuacji nagłych, jak awaria maszyny, które bezpośrednio wpływają na produkcję. Tymczasem natychmiastowa zmiana umożliwiająca kontynuację zleceń jest bardzo ważna. Polski system odzwierciedla to, co aktualnie dzieje się na hali produkcyjnej. Mam bieżący dostęp do wszystkich danych i natychmiastowy wgląd we wszystkie procesy - podsumowuje Marek Ruta, wiceprezes Defumu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA