PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy instytucjonalni szykują ekspansję na rynku logistycznym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 lut 2014 16:59

Inwestorzy instytucjonalni szykują ekspansję na rynku logistycznym

Wzrost gospodarczy oraz coraz większa aktywność najemców pobudziła rynek magazynowy w Polsce. Pojawiające się okazje chcą wykorzystać m.in. inwestorzy instytucjonalni. - W tym roku będziemy obserwować dalszy wzrost zainteresowania inwestorów rynkiem magazynowym. Inwestorzy instytucjonalni uzupełniają swoje portfele o projekty magazynowe lub wymieniają w zamian za mniej perspektywiczne nieruchomości handlowe - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI Immo.

REKLAMA

Jaki był rok 2013 dla rynku nieruchomości logistycznych?

Rok 2013 był jednym z najlepszych od lat pod względem popytu na rynku magazynowym, łącznie zostały podpisane umowy najmu na ponad 1,8 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego ponad 65% to nowe kontrakty. Polska umacnia swoją pozycję na mapie magazynowo-logistycznej Europy, jest niekwestionowanym liderem w regionie, w ostatnim roku skutecznie przyciągnęła najwięcej bezpośrednich inwestycji produkcyjno-magazynowych. Stabilność gospodarcza i polityczna oraz dobra kondycja sektora, nawet w okresie spowolnienia gospodarcza sprawiły, że polskie nieruchomości magazynowe są rozpatrywane przez fundusze inwestycyjne na równi z projektami z Europy Zachodniej.

W 2013 popyt rósł z kwartału na kwartał. Rekordowy był ostatni, głównie ze względu na umowy z firmą Amazon na 324 000 mkw. W strukturze najemców niezmiennie dominowały sieci handlowe i operatorzy logistyczni oraz firmy z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. W podziale na regiony liderami wzrostu popytu zostały Poznań i Wrocław, gdzie odpowiednio podpisano umowy najmu na 423 000 mkw. i 418 000 mkw. ( w tym 3 projekty dla firmy Amazon). W najbliższych miesiącach przewidujemy wzrost popytu w tych lokalizacjach. Wrocław i Poznań, ze względu na położenie i infrastrukturę drogową oraz potencjał aglomeracji są w pierwszej kolejności rozważane przez firmy zainteresowane wejściem na polski rynek.

Nowa podaż w 2013 r. osiągnęła poziom blisko 400 000 mkw. W relacji do ubiegłorocznego popytu jest to wynik dość skromny. Ten rok zapowiada się dużo lepiej, tylko w pierwszej połowie oddanych do użytku zostanie ponad 450 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Część obecnie realizowanych inwestycji jest wynikiem umów podpisanych jeszcze w I połowie 2013 r, ale ze względu na długą zimę oddanie do użytku części inwestycji zostało przeniesione na I kwartał br.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA