PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy spragnieni aktywów logistycznych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 mar 2014 14:00

Inwestorzy spragnieni aktywów logistycznych

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu logistyka była sektorem omijanym przez duże podmioty działające na rynku nieruchomości. - Dzięki m.in. takim projektom, jak dla Amazon w Polsce i dynamicznym wzrostom w segmencie e-commerce sektor logistyczny zyskał w oczach inwestorów. Obecnie jego potencjał i jakość oferowanych produktów oceniana jest wysoko, często lepiej niż projekty handlowe - tłumaczy Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo.

REKLAMA

Zdaniem Osieckiej w najbliższym czasie branża logistyczna zyska na znaczeniu kosztem projektów handlowych i biurowych.

- Podaż projektów magazynowych i produkcyjnych jest ograniczona, nie wystarczająca względem popytu, co wpływa na kompresję rocznej stopy zwrotu. Obecnie utrzymuje się na poziomie 7 proc. Inwestorzy zainteresowani są nie tylko projektami w kluczowych lokalizacjach logistycznych, ale też w dedykowanych. Będą sprzedawać się nie tylko projekty gotowe, ale też te już na etapie realizacji. Może to być zachętą dla deweloperów do uruchomienia projektów spekulacyjnych, czego najlepszym przykładem jest zapowiadana budowa spekulacyjna w ramach parku Prologis we Wrocławiu - komentuje Renata Osiecka.

Jednocześnie coraz częściej w roli inwestorów zaczynają występować dotychczasowi deweloperzy. - Tendencja ta będzie się utrzymywać, możemy spodziewać się wzrostu zakupów inwestycyjnych za pośrednictwem podmiotów deweloperskich - dodaje Osiecka.

Przed dalszym rozwojem branży stoi jednak wiele trudności i barier.

- Problemami z jakimi spotykają się inwestorzy to przede wszystkim różnice w elementach wyceny projektów i duża konkurencyjność ze strony innych inwestorów. Brakuje jednolitej normy oceny wielkości nieruchomości, co przy transakcjach międzynarodowych, na wielu rynkach powoduje często duże różnice w ostatecznej wycenie i wartości poszczególnych aktywów - zauważa dyrektor zarządzająca Axi Immo.

Według danych RICS różnice w skrajnych przypadkach mogą wynosić nawet 24 proc. Oznacza to duże trudności przy potencjalnych negocjacjach sprzedażowych.

- W Polsce stosowane są trzy normy: PN - Polska Norma, TEGoVA - norma europejskiej organizacji rzeczoznawców majątkowych oraz BOMA - norma The Building Owners and Managers Association International. Dodatkowo, możemy spotkać się z indywidualnymi praktykami pomiaru, zwłaszcza w przypadku mniejszych, nieinstytucjonalnych inwestycji. Standaryzacja norm, jaką planuje RICS wraz z BOMA ma się przyczynić do większej przejrzystości i ujednolicenia wycen projektów komercyjnych. Jednak, sprawą otwartą zostaje wdrożenie nowych standardów, bo często stosowanie kilku jest po prostu wygodne i korzystne dla wykonawcy - tłumaczy Osiecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA