PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy w szaleńczym pędzie. Na celowniku polskie magazyny i biura

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 12 kwi 2018 10:49

Inwestorzy w szaleńczym pędzie. Na celowniku polskie magazyny i biura Panattoni Park Sosnowiec (mat. pras.)

Aż 78 proc.  inwestorów wskazuje, że ich aktywność inwestycyjna będzie taka sama lub większa niż w 2017. Na radarze najliczniejszej grupy  jest sektor logistyczno-przemysłowy, który po raz pierwszy wyprzedził biura - wynika z raportu CBRE „EMEA Investor Intentions Survey 2018”. Zdaniem ekspertów rok 2018 na rynku nieruchomości będzie lepszy od 2017 r.

REKLAMA

- Inwestorzy mają bardzo pozytywne nastawienie do nieruchomości komercyjnych. Możemy się więc spodziewać, że wartość inwestycji w 2018 roku w Europie przekroczy rekordowe 291 mld euro, które uzyskano w 2017. Sprzyjać temu będzie dobra sytuacja gospodarcza, która sprawia, że inwestorzy dysponujący wystarczającym kapitałem, chętniej kupują nieruchomości. Najbardziej widać to w Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech i Francji, gdzie niskie stopy procentowe powodują, że nieruchomości, obok giełdy, są najatrakcyjniejszą inwestycją. To przekłada się na coraz wyższe ceny aktywów, które z jednej strony mogą stanowić wyzwanie dla kupujących, z drugiej zaś są korzystne dla sprzedających. W konsekwencji, w 2018 roku możemy mieć do czynienia ze wzrostem inwestycji wystawianych na sprzedaż. Jednocześnie rynek nieruchomości komercyjnych znajduje się w późnej fazie cyklu, i taka koniunktura potrwa jeszcze rok-dwa – mówi Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE.

Inwestycyjny szał

Inwestorzy patrzą na 2018 rok z jeszcze większym optymizmem niż na ubiegły – niemal połowa z nich  uważa, że będzie kupowała więcej niż w 2017 roku, co oznacza wzrost o 4 p.p. w porównaniu rok do roku. Większa niż w minionym roku jest też grupa, która zakłada podobny poziom zakupów co rok wcześniej (33 proc. vs. 26 proc.). Większy apetyt inwestycyjny idzie w parze z większą skłonnością do sprzedawania aktywów. 4 na 10 zapytanych spodziewa się sprzedawać więcej niż w 2017 roku (2017: 36 proc.), a 29 proc. uważa ten rok będzie bardzo podobny pod tym względem do ubiegłego.

Wyzwania – cena i dostępność aktywów

Cena aktywów jest największym wyzwaniem dla inwestorów, co jest znaczną zmianą w stosunku do ubiegłego roku. 44 proc. respondentów badania „EMEA Investor Intentions Survey 2018” podkreśliło, że ​​jest to główna przeszkoda dla inwestycji, w porównaniu z 38 proc. w 2017 roku. Drugim problemem – dla 34 proc. europejskich inwestorów – pozostaje podobnie jak rok temu dostępność produktu. 17 proc. zapytanych wskazała natomiast na aktywność innych podmiotów, która przekłada się na mniejszą dostępność oraz wyższe ceny.

Pomimo wysokich cen i ograniczonej dostępności, inwestorzy mają większy niż rok temu apetyt na ryzyko. W celu uzyskania większego zysku, 19 proc. respondentów jest w stanie zaryzykować, podczas gdy rok temu ten odsetek wyniósł 13 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA