PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak poradzić sobie z odpadami w magazynie?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 mar 2017 16:50

Jak poradzić sobie z odpadami w magazynie? Fot. Fotolia

Odpady w magazynach i centrach logistycznych nie muszą być problemem. Warto wykorzystać sprawdzone rozwiązania.

REKLAMA

Pierwszym i najważniejszym krokiem do polepszenia gospodarowania odpadami w magazynie jest odpowiednia identyfikacja generowanych rodzajów odpadów, ich masy, objętości i miejsca powstania. Jest to klucz do optymalizacji, a co za tym idzie szansa na redukcję kosztów.

Kolejnym etapem jest wstawienie odpowiednich pojemników zbiorczych, do których pracownicy magazynu będą w wygodny, szybki i ergonomiczny sposób mogli wrzucać odpady.

– Pojemniki powinny być tak ustawione, aby nie kolidowały z ruchem pieszych i pracą maszyn. Ich rozmieszczenie należy dobrać w taki sposób, aby pracownik spędzał jak najmniej czasu na transportowaniu odpadów – czynności, która nie dodaje wartości firmie – wyjaśnia Paweł Herman, Starszy specjalista ds. projektów w Stena Recycling.

Wskazane jest, żeby odbiór odpadów z poszczególnych stanowisk był możliwie najbardziej wygodny. Najlepiej, aby odbywał się przy pomocy urządzeń logistycznych, nie poprzez ręczne przenoszenie, czy przepychanie pojemników na odpady. Nowoczesnym i wydajnym rozwiązaniem jest system kolejkowania produktów, tzw. „system mleczarza”, który pozwala na wywożenie wielu pojemników jednocześnie. Dzięki temu wykorzystanie wózka widłowego do gospodarowania odpadami jest optymalne.

Jeśli firma posiada magazyn, w którym wykonuje wiele zadań polegających na przepakunku, efektywnym rozwiązaniem są rotokompaktory. Instaluje się je w obszarach wytwarzania dużej ilości małych kartonów.

– Dzięki rotokompaktorom pracownik nie traci czasu na składanie pudełek i szukanie miejsca w pojemniku. Po prostu wkłada karton do okna wrzutowego, a maszyna niszczy opakowanie, tworząc zbitą masę strzępów w jej wnętrzu. Tak ubite ścinki przewozi się następnie do prasokontenera – opowiada ekspert Stena Recycling.

Centra logistyczne i magazyny, które generują dużą ilość odpadów drewnianych, mogą zastosować urządzenia zgniatające typu „roll-packer”. Pozwalają one na pięcio- a nawet siedmiokrotne zagęszczenia masy nasypowej drewna w porównaniu do luzem wrzuconych palet do zwykłego kontenera.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań gospodarowania odpadami również na zewnątrz magazynu lub centrum logistycznego ma duży wpływ na optymalizację. Najlepiej, gdy zewnętrzne pojemniki zbiorcze są urządzeniami prasującymi z wymiennymi zasobnikami. Zapewnia to ciągłość korzystania z systemu gospodarowania odpadami przy wymianie zasobnika pełnego na pusty.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA