PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak ustawa o obrocie gruntami rolnymi wpływa na sektor magazynowo-produkcyjny

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 sty 2017 13:03

Jak ustawa o obrocie gruntami rolnymi wpływa na sektor magazynowo-produkcyjny Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI Immo

Nowa ustawa o obrocie gruntami rolnymi funkcjonuje już ponad pół roku, a jej skutki są coraz bardziej odczuwalne przez sektor magazynowo-produkcyjny. - Obserwujemy, że ustawa bezsprzecznie ograniczyła dostępność terenów inwestycyjnych - komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI Immo.

REKLAMA

Jak mówi Renata Osiecka, jednym pozytywnym skutkiem ustawy jest to, że na gruntach, które od 2008 roku czekały na nabywców teraz ruszają budowy. - A zatem ustawa spowodowała, że działki, które były oceniane do tej pory jako mniej atrakcyjne, znajdują teraz  inwestorów.  Przykładem są inwestycje w Piotrkowie Trybunalskim  lub Błoniach pod Warszawą.

W przeciwieństwie do działek ze starego banku ziemi ustawa zamroziła naturalny obrót najbardziej atrakcyjnymi terenami położonymi na obrzeżach aglomeracji.

Z czego to wynika? Otóż tereny takie często nie są objęte planami zagospodarowania i w praktyce traktowane są jako rolne więc ustawa ogranicza  ich sprzedaż na wolnym rynku.

Przykładem jest Łódź, gdzie jest bardzo wielu chętnych inwestorów na grunty o dużych powierzchniach a gotowych działek po prostu w tej chwili brakuje. W związku z tym już teraz obserwujemy wzrost cen działek objętych planami, a w konsekwencji spodziewamy się wzrostu czynszów za powierzchnie magazynowe co niekorzystnie wpłynie na rozwój rynku.

Co w tej sytuacji można zrobić? Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z gminami i inwestorami  przy planowaniu strategii gospodarowania gruntami i uchwalania planów, co w przyszłości zaowocuje nowymi inwestycjami - prognozuje Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI Immo.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA