PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak wycenić nieruchomości w Rosji?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 lut 2015 12:34

Międzynarodowa firma doradcza Colliers International przeanalizowała, jak w ostatnich latach zmieniały się czynsze, stopy kapitalizacji i wartość nieruchomości w sektorze magazynowym w Polsce i w Czechach zastanawiając się, w jaki sposób można wykorzystać te dane do wyznaczenia wartości nieruchomości w Rosji.

REKLAMA

- Sektor nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Rosji od dziesięciu lat rośnie w bardzo szybkim tempie, szczególnie w Moskwie. Na moskiewskim rynku od 2006 roku pojawiło się ponad 7,4 mln mkw. nowych powierzchni, z czego nieco ponad jedną trzecią oddano do użytkowania w trzech ostatnich latach - zauważa Damian Harrington, dyrektor Działu Badań Rynku na Europę Wschodnią, Colliers International.

Za tym zjawiskiem stoi kilka czynników: reformy w prawie związanym z obrotem i własnością gruntów przeprowadzone w Rosji na początku XXI wieku, ożywienie w sektorze e-commerce na rynku krajowym oraz rozwijający się sektor produkcyjny. Rosja sprawnie radzi sobie też z rozwojem własnej sieci dystrybucji na dużą skalę, która obecnie w wielu przypadkach zapewnia możliwości przewozów intermodalnych lub wielomodalnych.

Aktualna dynamika rynku i uzależnienie sektora od rozwoju rynku wewnętrznego może prowadzić do zachwiania wartości nieruchomości. Coraz dotkliwsze sankcje ekonomiczne oraz spowolnienie gospodarcze już dziś mają niekorzystny wpływ na poziom czynszów. Presja wywierana na banki powoduje jednocześnie wzrost kosztów finansowania, wymuszając podwyżkę stóp kapitalizacji i tym samym spadek wartości nieruchomości.

- Dzięki analizie czynszów, stóp kapitalizacji i wartość nieruchomości w sektorze magazynowym w Polsce i w Czechach w ostatnich 15 latach mogliśmy odnieść się do kluczowych zmian koniunkturalnych i strukturalnych zachodzących w Rosji - do zmian, które nastąpiły na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej - zauważa Damian Harrington.

- Rynki Polski i Czech mają za sobą podobny okres gwałtownego rozwoju i z tej przyczyny zostały przez nas wybrane jako punkt odniesienia do wyodrębniania poszczególnych etapów ewolucji rynku moskiewskiego i petersburskiego - dodaje.

Zarówno Praga, jak i Warszawa ugruntowały na początku XXI wieku swoje pozycje jako punkt startowy dla inwestorów, deweloperów i przedsiębiorców z sektora przemysłowego i logistycznego i były powszechnie uznawane za wrota Europy Środkowej, podobnie jak Moskwa w Rosji.

Na początku XXI wieku we wszystkich czterech miastach - Pradze, Warszawie, Moskwie i Petersburgu - cena nieruchomości na rynku nowoczesnych obiektów logistycznych była na poziomie około 600 euro za metr kwadratowy. W 2009 roku, po nastaniu kryzysu, wartości te uległy zróżnicowaniu. Na kluczowych rynkach Polski i Czech wzrost cen uległ zahamowaniu, natomiast nieruchomości Moskwy i Petersburga zyskiwały na wartości aż do przełomu lat 2013/2014.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA