PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak wykorzystać hossę na rynku powierzchni logistycznych?

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 mar 2015 17:40

Jak wykorzystać hossę na rynku powierzchni logistycznych?

Rok 2014 był rekordowy dla rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych zarówno pod względem popytu jak i wolumenu transakcji inwestycyjnych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej - wynika z najnowszego raportu dotyczącego rynku powierzchni logistycznych i magazynowych w Europie Środkowo - Wschodniej, przygotowanego przez ekspertów BNP Paribas Real Estate. Autorzy zwracają również uwagę na duże zróżnicowanie między poszczególnymi krajami pod kątem sytuacji makroekonomicznej, stopnia zaawansowania infrastruktury transportowej, dojrzałości rynków, a także ilości klastrów, możliwości inwestycyjnych i potencjału rozwoju sektora magazynowo-logistycznego.

REKLAMA

Hossa na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych w Europie Środkowo - Wschodniej trwa. BNP Paribas Real Estate przedstawia raport „Czas na podnoszenie wartości. Okazje na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych w regionie Europy Środowo-Wschodniej". 

„Miniony rok był czasem bardzo dynamicznego rozwoju sektora powierzchni magazynowo - logistycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie pod kątem inwestycyjnym. Wartość transakcji osiągnęła rekordowy poziom ponad 2,2 miliardów euro i jeszcze nigdy udział tego sektora w całkowitym wolumenie transakcji nie był tak wysoki - na poziomie ok. 30 proc.Najwięcej inwestorzy wydali na magazyny w Czechach i Polsce inwestorzy - po 700 milionów euro." - zauważa Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate.

Najnowszy raport, przygotowany przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa we współpracy z Działem Powierzchni Magazynowych i Logistycznych oraz Rynków Kapitałowych BNP Paribas Real Estate, przedstawia analizę obecnych trendów w wybranych krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry to kraje, w których badano potencjał rynkowy uwzględniając ich sytuację makroekonomiczną, rozwój infrastruktury, dostępność gruntów oraz oczekiwania cenowe.

Specjaliści BNP Paribas Real Estate szacują, że całkowita podaż nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynowych w krajach objętych analizą wynosi około 20,65 milionów metrów kwadratowych, z których 43 proc. znajduje się w Polsce.

Anna Staniszewska, autorka raportu wskazuje na Polskę, jako kraj najbardziej zróżnicowany pod względem jakości i różnorodności powierzchni magazynowych i logistycznych. Jej obszar można podzielić na 6 głównych i 4 rozwojowe klastry. Poza tym charakteryzuje się także największym popytem, który w roku 2014 osiągnął rekordową wartość 2,5 mln m kw. Drugim co do wielkości rynkiem są Czechy (26 proc. całkowitych zasobów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej), które w ubiegłym roku znalazły się w czołówce jeśli chodzi o poziom najmu oraz transakcje inwestycyjne. Pozostałe kraje mają zbliżony udział w powierzchni magazynowej i logistycznej (16 proc. Węgry, 11 proc. Rumunia).

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA