PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zadbać o odpady niebezpieczne?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 maj 2017 07:45

Jak zadbać o odpady niebezpieczne? Fot. Fotolia

Podlegają dodatkowym regulacjom prawnym, wymagają szczególnej dbałości, są cennym materiałem – co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o odpadach niebezpiecznych?

REKLAMA

Odpady niebezpieczne mają właściwości m.in. łatwopalne, toksyczne, szkodliwe. Przedostanie się ich do środowiska może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowa i życia ludzi, zwierząt oraz dla samego środowiska. Dlatego też, tak ważne jest odpowiedzialne postępowanie z tym rodzajem odpadów. Jak podaje GUS, w 2014 r. wytworzono w Polsce ok. 1,7 mln ton odpadów niebezpiecznych. Co warto o nich wiedzieć?

Odpady niebezpieczne to cenny materiał

Podobnie jak metale, tworzywa sztuczne czy makulatura odpady niebezpieczne są wartościowym materiałem. To, które odpady niebezpieczne i w jaki sposób mogą zostać poddane odzyskowi zależy od ich właściwości. Ponownie wykorzystać możemy m.in. substancje nieorganiczne, zużyte oleje i rozpuszczalniki, farby czy kleje. Dla przykładu w 2014 r. w Polsce spośród 6 tys. ton zużytych rozpuszczalników 4,5 tys. ton poddano recyklingowi, 1,4 tys. ton spalono, a 150 ton posłużyło do odzyskania energii – podaje GUS.

– Klasyfikacja „odpady niebezpieczne” wskazuje na potrzebę szczególnej staranności w gospodarowaniu tym rodzajem odpadów, a przepisy prawne określające sposoby postępowania z nimi mają zapewnić bezpieczeństwo firmie, pracownikom i środowisku – wskazuje Monika Mąkowska, dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.

Odpady niebezpieczne klasyfikuje się poprzez zaliczenie ich do odpowiedniej grupy (określającej źródło pochodzenia odpadu), podgrupy i rodzaju. To jak należy je przyporządkować określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów.

Przepisy zakazują zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne poprzez ich rozcieńczanie, mieszanie ze sobą lub z innymi substancjami, w celu obniżenia stężenia substancji do poziomu niższego niż poziom określony dla odpadów niebezpiecznych.

Można dokonać zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych pod warunkiem wykazania, że nie posiadają one właściwości określonych dla tego rodzaju odpadów. Wymaga to jednak badań oraz zgody marszałka województwa.

Przedsiębiorstwo, w którym powstają odpady niebezpieczne, zobowiązane jest do posiadania pozwolenia na ich wytwarzanie. Zobligowane jest także do odpowiedniego postępowania z nimi, klasyfikowania, prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości, oraz prawidłowego magazynowania. Odpady niebezpieczne można przekazać wyłącznie odbiorcy posiadającemu odpowiednie uprawnienia.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA