PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zarządzać dostawami w branży logistycznej?

  • www.portalspozywczy.pl
  • 06 mar 2014 11:57

Jak zarządzać dostawami w branży logistycznej?

- Wszystkie kluczowe produkty do przyrządzenia pizzy oraz opakowania oferujemy franczyzobiorcom w ramach zakupów centralnych. Współpracujemy z jednym, wiodącym dostawcą - firmą Eurocash, ale mamy także dostawcę wspomagającego - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Magdalena Piróg, wiceprezes Da Grasso.

REKLAMA

- Jak ocenia Pani oferty firm spożywczych dedykowanych branży HoReCa? Czy ich jakość i różnorodność zaspokaja potrzeby takiej sieci jak Da Grasso?

Mamy bardzo dobre doświadczenia związane z dostawami, choć wiele z nich wypracowaliśmy metodą prób i błędów.

Przez rozpoczęciem jakichkolwiek rozmów biznesowych, zawsze bardzo dokładnie badamy rynek. Zanim zaczniemy współpracę z danym dostawcą musimy określić potrzeby franczyzobiorców, które związane są z terminem przydatności do spożycia czy opakowaniem produktu. Staramy się także sami przeprowadzać testy i badać np. jak produkty zachowują się podczas obróbki termicznej. Wybieramy producenta, z którym najbardziej smakowo i jakościowo jest nam "po drodze". Wszystkie inne kwestie, takie jak opakowania czy sposób realizacji dostaw, ustalamy z nim indywidualnie. Ceny nie są więc jedynym kryterium wyboru.

Obecnie jesteśmy bardzo zadowoleni ze wszystkich dostawców, z którymi współpracujemy. Proces budowy systemu zakupów centralnych trwał w Da Grasso prawie trzy lata. Była to bardzo ciężka praca, ale opłaciła się.

- Z jakimi problemami z dostawcami Da Grasso spotyka się najczęściej?

Największym problemem jest niestety utrzymywanie stałej jakości produktu w trakcie trwania umowy. Problem dotyczy głównie produktów mięsnych i wędliniarskich. Nie zawsze jednak zależy to od producenta. Czasem to po prostu wina surowca.

- Czy na rynku dostawców panuje duża konkurencja? Czy często zdarzają się próby przekupstwa (np. producenci napojów licytują się w sprawie ilości gratisów)?

W przypadku dostaw napojów nie ma zbyt dużej możliwości wyboru - na rynku działają jedynie dwa koncerny, które są w stanie zaoferować kompleksowe dostawy.

W branży HoReCa informacje rozchodzą się szybko i mało rzeczy można ukryć. Nie jest więc tajemnicą, że Da Grasso współpracuje z PepsiCo i można łatwo policzyć ile ten kontrakt trwa. Nie jesteśmy jednak zamknięci na zmiany, w związku z tym, za każdym razem kiedy kończy się czas trwania umowy, podejmujemy rozmowy z konkurencją, wybierając najkorzystniejszą ofertę.

- Wydaje się, że tak dużej sieci, jak Da Grasso łatwiej pozyskiwać dostawców, ponieważ we współpracy z nią widzą efekt skali, więc można wynegocjować atrakcyjniejsze ceny?

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA