PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jaki wpływ na polską gospodarkę będzie miała inwestycja Volkswagena?

  • wnp.pl
  • 19 mar 2014 18:59

Znaczenie decyzji o zlokalizowaniu kolejnego zakładu Volkswagen Nutzfahrzeuge w Polsce można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Najważniejsze, że to pierwsza inwestycja w postaci nowej fabryki pojazdów od naszym kraju od wielu lat. Warto przypomnieć, że w latach 2001-2008, Polska nie pozyskała inwestycji takich koncernów jak Toyota/PSA, PSA, Hyundai/KIA czy Daimler. Ostatnim, nowym zakładem była fabryka MAN Trucks w Niepołomicach, otwarta pod koniec 2008 r.

REKLAMA

Decyzja niemieckiego koncernu to także bardzo dobry sygnał dla potencjalnych inwestorów z tego sektora. - Aktualna sytuacji w europejskich sektorze motoryzacyjnym nie spowoduje, że wkrótce pojawią się kolejne podobne projekty, ocenia Rafał Orłowski z firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl. - Ale w perspektywie kilku lat, przy powrocie do wzrostu sprzedaży aut w krajach Unii Europejskiej z przed kryzysu, nie należy wykluczać, że inne koncerny nie ulokują produkcji samochodów w Polsce.

Można w perspektywie krótkoterminowej liczyć, iż pojawi się w Polsce kilku niemieckich producentów części i komponentów, którzy są dostawcami do aktualnie wytwarzanej generacji Craftera. Szczególnie ci, działający w systemach just-in-time i just-in-sequence. Inwestycja wpłynie również na zwiększenie produkcji i zatrudnienia u niektórych lokalnych dostawców VW Poznań. W Polsce jest 70 kontrahentów tego zakładu, z których ponad 20 jest zlokalizowanych w Wielkopolsce. - Liczymy, że uruchomienie produkcji we Wrześni przyśpieszy proces rozszerzenia współpracy z lokalnymi dostawcami części i komponentów, dodaje R.Orłowski. - W naszym kraju funkcjonuje blisko 1 000 producentów, z których ponad 500. posiada certyfikat ISO/TS 16949, podstawową obecnie normę jakościową przemysłu motoryzacyjnego.

Koncern VW deklaruje, że zatrudni we Wrześni 2,3 tys. osób, w tym 2 tys. pracowników produkcyjnych. - Można przyjąć, że każde jedno miejsce w tym zakładzie wygeneruje kolejne dwa, trzy u dostawców produkcyjnych i nieprodukcyjnych, mówi analityk AutomotiveSuppliers.pl. W sumie do początku 2017 r. ta inwestycja powinna przynieść ok. 6-8 tys. nowych miejsc pracy w motoprzemyśle.

Równie ważnym aspektem uruchomienia produkcji aut użytkowych w nowym zakładzie w Wielkopolsce są wyższe przychody przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz zwiększenie wartości eksportu. Oczywiście za kilka lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA