PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JLLS: Wartość inwestycji w nieruchomości magazynowe osiągnęła 4,3 mld euro

  • Autor: JLLS
  • 11 paź 2011 15:25

Pierwsza połowa br. przyniosła zaledwie 3-proc. wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych, których przedmiotem były nieruchomości przemysłowe i logistyczne - wynika z najnowszego europejskiego Biuletynu Magazynowego Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Jak czytamy w raporcie, czynniki takie jak destabilizacja gospodarcza w Europie i niska dostępność produktów inwestycyjnych na sprzedaż przesądziły o stagnacji w przepływach kapitałowych, których przedmiotem byłyby nieruchomości magazynowe. W szczególności drastycznie spadła aktywność inwestycyjna w tym sektorze w maju i czerwcu, czego skutkiem był słaby wynik w II kw. br.

80 proc. wolumenu transakcji z I połowy 2011 roku (tj. 3,5 mld euro) przypadło na nieruchomości zlokalizowane w Europie Zachodniej, potwierdzając tym samym preferencję inwestorów do lokowania kapitału na dojrzałych rynkach europejskich. Pomimo to, wartość transakcji w Europie Zachodniej była niższa o 7 proc., porównując do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Ponadto silne spadki zanotowano na tak prężnych rynkach jak niemiecki (-32 proc.) czy brytyjski (-24 proc.), a także norweski (-9 proc.).

Również wysoki, 40-proc. spadek wartości transakcji nastąpił w Europie Południowej, jednak tutaj na skutek zawirowań gospodarczych sytuacja jest znacznie trudniejsza i rokowania na przyszłość - gorsze - informują autorzy raportu. Znacznie lepsze wyniki zanotowano w Europie Środkowo-Wschodniej. Choć wartościowo transakcje w tym obszarze Europy (wyłączając Rosję) oscylują znacznie poniżej np. Europy Zachodniej, to procentowo wartość zawartych transakcji wzrosła o 82 proc. w porównaniu do I poł. 2010 r. Co ciekawe, w tym samym czasie wolumen inwestycji w Rosji wzrósł ośmiokrotnie.

Na rynek inwestycyjny powróciły podmioty korzystające z międzynarodowych źródeł finansowania, które dokonały transakcji na łączną sumę 1,9 mld eurow porównaniu do 0,3 mld euro w całym 2010 r. Obok krajów Europy Zachodniej (w tym przede wszystkim Wielkiej Brytanii i Niemiec), kapitał zainwestowany został w Czechach, Rosji, Włoszech i Hiszpanii. Głównym źródłem finansowania inwestorów brytyjskich, oraz w nieco mniejszym stopniu szwedzkich, niemieckich oraz norweskich pozostawał kapitał krajowy.

- Mimo obiecującego początku 2011 r., niestabilna sytuacja gospodarcza wyraźnie zahamowała transakcje europejskiego sektora magazynowego. Podczas gdy rynek inwestycyjny Niemiec i części Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje odporny na rynkową dekoniunkturę, niepewne prognozy gospodarcze oraz ograniczona liczba produktów inwestycyjnych mogą ograniczyć wolumen transakcji w drugiej połowie roku - komentuje Chris Staveley, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Jones Lang LaSalle.

  • 1
  • 2
  • pacia 2012-01-03 15:59:10
    W kolejnych latach poziom inwestycji zapewne będzie coraz wyższy. Czytając raporty Jartomu zauważyłem informacje o powstawaniu kolejnych magazynów. Ma być coraz nowocześniej i drożej. Myślicie, że faktycznie tak będzie?

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA