PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JLLS: Wartość inwestycji w nieruchomości magazynowe osiągnęła 4,3 mld euro

  • Autor: JLLS
  • 11 paź 2011 15:25

Pierwsza połowa br. przyniosła zaledwie 3-proc. wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych, których przedmiotem były nieruchomości przemysłowe i logistyczne - wynika z najnowszego europejskiego Biuletynu Magazynowego Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Jak czytamy w raporcie, czynniki takie jak destabilizacja gospodarcza w Europie i niska dostępność produktów inwestycyjnych na sprzedaż przesądziły o stagnacji w przepływach kapitałowych, których przedmiotem byłyby nieruchomości magazynowe. W szczególności drastycznie spadła aktywność inwestycyjna w tym sektorze w maju i czerwcu, czego skutkiem był słaby wynik w II kw. br.

80 proc. wolumenu transakcji z I połowy 2011 roku (tj. 3,5 mld euro) przypadło na nieruchomości zlokalizowane w Europie Zachodniej, potwierdzając tym samym preferencję inwestorów do lokowania kapitału na dojrzałych rynkach europejskich. Pomimo to, wartość transakcji w Europie Zachodniej była niższa o 7 proc., porównując do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Ponadto silne spadki zanotowano na tak prężnych rynkach jak niemiecki (-32 proc.) czy brytyjski (-24 proc.), a także norweski (-9 proc.).

Również wysoki, 40-proc. spadek wartości transakcji nastąpił w Europie Południowej, jednak tutaj na skutek zawirowań gospodarczych sytuacja jest znacznie trudniejsza i rokowania na przyszłość - gorsze - informują autorzy raportu. Znacznie lepsze wyniki zanotowano w Europie Środkowo-Wschodniej. Choć wartościowo transakcje w tym obszarze Europy (wyłączając Rosję) oscylują znacznie poniżej np. Europy Zachodniej, to procentowo wartość zawartych transakcji wzrosła o 82 proc. w porównaniu do I poł. 2010 r. Co ciekawe, w tym samym czasie wolumen inwestycji w Rosji wzrósł ośmiokrotnie.

Na rynek inwestycyjny powróciły podmioty korzystające z międzynarodowych źródeł finansowania, które dokonały transakcji na łączną sumę 1,9 mld eurow porównaniu do 0,3 mld euro w całym 2010 r. Obok krajów Europy Zachodniej (w tym przede wszystkim Wielkiej Brytanii i Niemiec), kapitał zainwestowany został w Czechach, Rosji, Włoszech i Hiszpanii. Głównym źródłem finansowania inwestorów brytyjskich, oraz w nieco mniejszym stopniu szwedzkich, niemieckich oraz norweskich pozostawał kapitał krajowy.

- Mimo obiecującego początku 2011 r., niestabilna sytuacja gospodarcza wyraźnie zahamowała transakcje europejskiego sektora magazynowego. Podczas gdy rynek inwestycyjny Niemiec i części Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje odporny na rynkową dekoniunkturę, niepewne prognozy gospodarcze oraz ograniczona liczba produktów inwestycyjnych mogą ograniczyć wolumen transakcji w drugiej połowie roku - komentuje Chris Staveley, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Jones Lang LaSalle.

  • 1
  • 2
  • pacia 2012-01-03 15:59:10
    W kolejnych latach poziom inwestycji zapewne będzie coraz wyższy. Czytając raporty Jartomu zauważyłem informacje o powstawaniu kolejnych magazynów. Ma być coraz nowocześniej i drożej. Myślicie, że faktycznie tak będzie?

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA