PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jones Lang LaSalle: Wróci hossa na rynku magazynów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 cze 2011 10:06

Jones Lang LaSalle: Wróci hossa na rynku magazynów

Lata 2012-2013 będą okresem ponownej hossy na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej - zapowiada Tomasz Mika, Head of Industrial Department Poland, Jones Lang LaSalle. W sumie powierzchnia oddana w tym roku do użytku oraz powierzchnia będąca w budowie wynosi ok. 310 tys. mkw. - Podpisane są jednak kolejne umowy najmu, które dopiero będą budowane i nie są ujęte w tych wyliczeniach - podkreśla Tomasz Mika.

REKLAMA

W tym roku na rynek może trafić 500 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej, w porównaniu do 272 tys. mkw. w 2010 roku oraz 869 tys. mkw. w 2009 roku. - Należy pamiętać, że istniejące powierzchnie będą się zwalniać i tam będzie kierować się część popytu. Patrząc jednak na coraz większość skłonność inwestorów do finansowania nowych projektów, można oczekiwać, że w latach 2012-2013 dynamika powstawania powierzchni będzie wzrastać - podsumowuje ekspert z JLLS.

Czynnikiem, który ma największy wpływ na liczbę nowych inwestycji, jest dostęp do finansowania. - Sytuacja na rynkach finansowych może przyspieszyć, jak i spowolnić rozwój tego rynku. Drugim aspektem jest koniunktura i skłonność najemców do podejmowania średnio- i długoterminowych decyzji, co może skutkować podpisywaniem kolejnych umów najmu. Najbliższe dwa lata zapowiadają się jednak optymistycznie i oczekiwany jest dalszy rozwój rynku powierzchni magazynowych - uważa Tomasz Mika.

Prognozy są optymistyczne, ale to właśnie segment powierzchni magazynowej najmocniej ze wszystkich sektorów nieruchomości komercyjnych odczuł skutki kryzysu. Mimo że I kwartał wyróżniał się niewielką aktywnością budowlaną deweloperów, znaczącym wydarzeniem było rozpoczęcie przez firmę ProLogis pierwszej od dawna inwestycji - ProLogis Park Wrocław V (19 tys. mkw.).
Ponadto rozpoczęła się budowa trzech nowych parków magazynowych: Segro Industrial Park Tychy oraz Panattoni Park Gliwice I i II. Uruchomiona została również rozbudowa centrów logistycznych Tulipan Park Gliwice oraz Panattoni Park Poznań i Panattoni Park Wrocław. Łącznie w trakcie realizacji pozostaje około 209,5 tys. mkw.

- Większość budowanych dzisiaj obiektów można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to projekty typu BTS, czyli budowane zgodnie ze specyficznymi wymaganiami najemcy w zakresie lokalizacji, specyfikacji technicznej, układy budynku itp. Najemcy zainteresowani takimi obiektami to głównie firmy produkcyjne - wyjaśnia Mika.

Jak dodaje, druga kategoria to projekty typu "pre-let", czyli powierzchnie budowane w ramach istniejących parków magazynowych, których budowa rozpoczyna się dopiero po podpisaniu umowy najmu.

Niewielki odsetek budowanych obecnie powierzchni to zaś inwestycje spekulacyjne, które najczęściej towarzyszą umowom "pre-let" (np. po podpisaniu umowy najmu na 10 tys. mkw. deweloper buduje 15-20 tys mkw. i równocześnie szuka najemców na wolną część). - Roznąć będzie także zainteresowanie obiektami SBU (Small Business Units) i należy się spodziewać kolejnych inwestycji w tym segmencie - podsumowuje Tomasz Mika.

  • palmer 2012-02-06 12:47:04
    To samo można było wyczytać już dawno w raportach Jartomu. Na rynku ma się powiększać zainteresowanie nowymi magazynami, przy rosnących cenach. Na razie to wszystko się sprawdza.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA