PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kanały dystrybucji zmieniają kierunek

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 maj 2015 17:32

Kanały dystrybucji zmieniają kierunek Morski Port Gdynia, fot. PTWP

Postępuje zmiana kierunku kanałów dystrybucji z zachodu na wschód do Europy Środkowo-Wschodniej, do czego przyczynia się coraz lepsza infrastruktura, wzrost handlu, popyt rynkowy oraz wzrastająca efektywność sieci dostaw. Jednocześnie coraz częstszym trendem jest przenoszenie produkcji z północy na południe, co powoduje strukturalną zmianę w logistycznym krajobrazie Europy – wynika z danych Colliers International.

REKLAMA

- Nasze ostatnie infografiki ilustrują sposób, w jaki zmienił się logistyczny krajobraz w Europie w krótkim okresie. Są to zmiany, które przewidywaliśmy od początku pracy nad serią raportów „Future of the European Logistics Market”. Swoją rolę w tej ewolucji odgrywają następujące czynniki: zbieżny kierunek zmian globalnych szlaków handlowych, nowa infrastruktura w Europie, dynamiczny rozwój handlu elektronicznego, rosnący popyt na rynku Europy Środkowo-Wschodniej oraz poprawa efektywności sieci dostaw. To jeszcze nie wszystko - zapotrzebowanie na przewozy multimodalne oraz energooszczędność transportu i sieci dostaw będą dalej przekształcać model dystrybucji centralnej, w znacznym stopniu wpływając na przyszły krajobraz logistyczny naszych miast oraz metropolii – twierdzi Damian Harrington, dyrektor regionalny ds. Badań w Colliers International.

Przeprowadzona przez Colliers International analiza głównych europejskich portów dowodzi, że od 2010 roku w handlu nastąpiły istotne zmiany pod względem wolumenu przeładunku kontenerów TEU (kontener o pojemności 39 m3). Porty obsługujące północną Polskę oraz Niemcy znajdują się na pierwszych miejscach listy, co zwiększa popyt na logistykę przez północ Niemiec do Polski i głównych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Ten przypadek wzrostu wyprzedza jedynie port Pireus w Atenach, gdzie odnotowano imponujące zwiększenie obrotów o 276 proc., stawiające go na równi z Felixstowe, głównym portem w Wlk. Brytanii. Wzrost handlu w Grecji, w Turcji oraz w Konstancy w Rumunii przyczynia się do zmiany szlaku logistycznego przez rejon Morza Śródziemnego w górę, przez Europę Wschodnią. Towarzyszy temu rozwój produkcji w południowo-wschodniej Europie spowodowany niskimi kosztami pracy, niskimi kosztami operacyjnymi, dostępem do wysoko wykwalifikowanych pracowników i większą siecią połączeń w skali pan-europejskiej i globalnej.

Pozostałe główne porty rozwijające się od 2010 roku to Marsylia, Genua i Algeciras, co wskazuje na dalszą zmianę kierunku handlu śródziemnomorskiego obsługującego Europę. W analogicznym okresie wolumeny TEU w tradycyjnych portach Morza Północnego – Hawrze, Antwerpii, Brugii i Rotterdamie pozostają na niezmienionym lub niższym poziomie. W Wlk. Brytanii, Londyn pozostaje ośrodkiem portowym o najwyższym wskaźniku wzrostu, podczas gdy w działalności portów Felixstowe, Southampton i Liverpool odnotowano spadek.

- Wraz ze zmianą czynników wpływających na lokalizację kluczowych ośrodków dystrybucji, obserwujemy ewolucję miast pod względem popytu na nowoczesną powierzchnię magazynowo-przemysłową. Jest to skutek handlu elektronicznego, nowych form transportu miejskiego i technologii, które wpływają na naszych klientów z sektora B2B (business-to-business) i B2C (business-to-consumer). Opracowując innowacyjne rozwiązania wraz z naszymi klientami tworzymy nową formułę współczesnego handlu detalicznego - dodaje Tim Davies, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International EMEA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA