PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Klucz do sukcesu w rękach pracowników

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 kwi 2016 07:59

Klucz do sukcesu w rękach pracowników Anna Głowacz, Associate Director Industrial & Logistic Axi Immo

O rozwoju rynku magazynowo-produkcyjnego w Polsce zadecyduje dostęp do pracowników. Dlatego m.in. Górny Śląsk ma szansę stać się jedną z głównych destynacji inwestycyjnych - mówi w rozmowie z Properytnews.pl Anna Głowacz, Associate Director Industrial & Logistic Axi Immo.

REKLAMA

- Jak pokazują wyniki za 2015 r. Górny Śląsk cieszył się dużą popularnością wśród najemców, z naszych pierwszych szacunków wynika, że popyt brutto osiągnął poziom blisko 500 tys. mkw. Jest to jeden z najlepszych wyników w kraju - tłumaczy Anna Głowacz.

- Górny Śląsk jest rynkiem ponadregionalnym, w odróżnieniu od regionu Polski Centralnej czy nawet Poznania, jest głównym hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada najlepiej rozwiniętą i najgęstszą sieć dróg, w tym dwie autostrady i drogi ekspresowe. Dodatkowym wzmocnienie sieci połączeń pomiędzy miastami aglomeracji było oddanie do użytku Drogowej Trasy Średnicowej, która stanowi rodzaj „aorty” w drogowej sieci Śląska. Górny Śląsk jest naturalną lokalizacją dla firm działających w skali nie tylko krajowej, ale też międzynarodowej - dodaje.

Jak zaznacza, firmy deweloperskie są bardzo aktywne w regionie. - Od stycznia do grudnia ubiegłego roku oddanych do użytku zostało ponad 180 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowo-produkcyjnych, w tym największa inwestycja BTS dla firmy GE w Bielsko-Białej (45 tys. mkw.). Część realizowanych inwestycji to projekty spekulacyjne. Przy niskim poziomie pustostanów i ograniczonej dostępności powierzchni od zaraz np. w Poznaniu czy Łodzi, nowe inwestycje na Górnym Śląsku również te spekulacyjne skutecznie budują przewagę konkurencyjną - komentuje Głowacz.

Najważniejszym atutem Górnego Śląska są jednak pracownicy. - Aglomeracja katowicka licząca ponad 2 mln mieszkańców, a województwo śląskie ponad 4 mln posiada większe „zapasy” kadry pracowniczej niż Wrocław czy Poznań przy zachowaniu dość niskich kosztów pracy. W połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową i siecią komunikacji miejskiej Górny Śląsk z powodzeniem zyskuje kolejnych inwestorów i najemców - komentuje.

Zaletą są również atrakcyjne stawki czynszów. - Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy obserwujemy spadek czynszów efektywnych na Górny Śląsku. Deweloperzy w celu pozyskania wartościowych najemców oferują szerokie zwolnienia i usprawniania. Średnie stawki efektywne w regionie wahają się w przedziale pomiędzy 2,0 a 3,0 EUR/mkw. w zależności od lokalizacji i długości umowy najmu - dodaje Głowacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA