PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Klucz do sukcesu w rękach pracowników

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 kwi 2016 07:59

Klucz do sukcesu w rękach pracowników Anna Głowacz, Associate Director Industrial & Logistic Axi Immo

O rozwoju rynku magazynowo-produkcyjnego w Polsce zadecyduje dostęp do pracowników. Dlatego m.in. Górny Śląsk ma szansę stać się jedną z głównych destynacji inwestycyjnych - mówi w rozmowie z Properytnews.pl Anna Głowacz, Associate Director Industrial & Logistic Axi Immo.

REKLAMA

- Jak pokazują wyniki za 2015 r. Górny Śląsk cieszył się dużą popularnością wśród najemców, z naszych pierwszych szacunków wynika, że popyt brutto osiągnął poziom blisko 500 tys. mkw. Jest to jeden z najlepszych wyników w kraju - tłumaczy Anna Głowacz.

- Górny Śląsk jest rynkiem ponadregionalnym, w odróżnieniu od regionu Polski Centralnej czy nawet Poznania, jest głównym hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada najlepiej rozwiniętą i najgęstszą sieć dróg, w tym dwie autostrady i drogi ekspresowe. Dodatkowym wzmocnienie sieci połączeń pomiędzy miastami aglomeracji było oddanie do użytku Drogowej Trasy Średnicowej, która stanowi rodzaj „aorty” w drogowej sieci Śląska. Górny Śląsk jest naturalną lokalizacją dla firm działających w skali nie tylko krajowej, ale też międzynarodowej - dodaje.

Jak zaznacza, firmy deweloperskie są bardzo aktywne w regionie. - Od stycznia do grudnia ubiegłego roku oddanych do użytku zostało ponad 180 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowo-produkcyjnych, w tym największa inwestycja BTS dla firmy GE w Bielsko-Białej (45 tys. mkw.). Część realizowanych inwestycji to projekty spekulacyjne. Przy niskim poziomie pustostanów i ograniczonej dostępności powierzchni od zaraz np. w Poznaniu czy Łodzi, nowe inwestycje na Górnym Śląsku również te spekulacyjne skutecznie budują przewagę konkurencyjną - komentuje Głowacz.

Najważniejszym atutem Górnego Śląska są jednak pracownicy. - Aglomeracja katowicka licząca ponad 2 mln mieszkańców, a województwo śląskie ponad 4 mln posiada większe „zapasy” kadry pracowniczej niż Wrocław czy Poznań przy zachowaniu dość niskich kosztów pracy. W połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową i siecią komunikacji miejskiej Górny Śląsk z powodzeniem zyskuje kolejnych inwestorów i najemców - komentuje.

Zaletą są również atrakcyjne stawki czynszów. - Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy obserwujemy spadek czynszów efektywnych na Górny Śląsku. Deweloperzy w celu pozyskania wartościowych najemców oferują szerokie zwolnienia i usprawniania. Średnie stawki efektywne w regionie wahają się w przedziale pomiędzy 2,0 a 3,0 EUR/mkw. w zależności od lokalizacji i długości umowy najmu - dodaje Głowacz.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA