PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejna bariera na rynku powierzchni magazynowych przekroczona

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 maj 2016 10:33

Kolejna bariera na rynku powierzchni magazynowych przekroczona Katarzyna Pyś – Fabiańczyk, dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate

Zainteresowanie rynkiem magazynowym ze strony najemców, jak i deweloperów, którzy w przeważającej mierze budują obiekty typu build-to-suit nie słabnie. Podaż powierzchni w pierwszym kwartale br. przekroczyła 10 mln mkw. To "magiczna bariera" mówią eksperci BNP Paribas Real Estate.

REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu At a Glance Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce, I kw. 2016 przygotowanego przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych nastąpił wzrost zainteresowania nowymi lokalizacjami, który przełożył się na ożywienie w mniejszych ośrodkach, nieodgrywających do tej pory znaczącej roli. W porównaniu do I kwartału 2015r. nowa podaż wzrosła o 60 proc. i wyniosła prawie 430 000 mkw.,

W ostatnich kwartałach w obszarze aglomeracji warszawskiej z koniunktury korzysta m.in. Grodzisk Mazowiecki, gdzie odnotowujemy gwałtowny przyrost podaży przy wysokim poziomie wynajmu. Pojawienie się nowych ośrodków można zaobserwować również w okolicach klastra Poznań, w okolicach Wrześni na wschodzie oraz Świebodzina na zachodzie. Na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Ukrainą zaczyna rozrastać się rejon Korczowej. – mówi Anna Staniszewska, dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo – Wschodnia.

W I kwartale 2016 roku, mimo wysokiego wolumenu projektów oddanych do użytku, udział wolnej powierzchni zwiększył się jedynie o 0,6 p.p. osiągając 6,3 proc. Według prognoz BNP Paribas Real Estate Poland stopa pustostanów nie ulegnie większym zmianom w kolejnych kwartałach. Nie przewiduje się również znaczących wahań stawek czynszów, co świadczy o równowadze między popytem, a podażą.

W dalszym ciągu najdroższym rynkiem jest Warszawa I, z uwagi na lokalizację wewnątrz granic administracyjnych stolicy, odpowiednio wysokie ceny gruntu i ograniczoną dostępność atrakcyjnych powierzchni. Zwiększająca się konkurencja pomiędzy właścicielami parków magazynowych oraz wzrost podaży, sprawią, że w nadchodzących miesiącach najemcy negocjując warunki umowy, częściej będą mogli liczyć na pakiety atrakcyjnych zachęt oraz  wydłużenie okresów zwolnienia z czynszu. – podkreśla Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Europa Środkowo – Wschodnia.

Pomimo zmniejszenia udziału lidera w całkowitym wolumenie powierzchni, rynek pozostaje zdominowany przez 5 graczy, posiadających łącznie niemal 60 proc. udział w rynku, wśród których wciąż prowadzi Prologis. Analizując wielkość projektów w realizacji można jednak spodziewać się zwiększenia udziału w rynku firm Panattoni oraz Goodman.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA