PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejny dobry kwartał na rynku powierzchni magazynowych i logistycznych

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 lis 2015 09:34

Kolejny dobry kwartał na rynku powierzchni magazynowych i logistycznych Anna Staniszewska, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, BNP Paribas Real Estate Poland

Łączna podaż powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce na koniec września 2015 r. wyniosła ponad 9,75 mln mkw., co oznacza wzrost o 5 proc. w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego roku oraz zwiększenie o 15 proc. w skali roku - wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland At a Glance III kw. 2015. 


REKLAMA

W ciągu pierwszych trzech kwartałów na rynek dostarczono 830 000 mkw., a w budowie znajduje się dalsze 750 tys. mkw., których realizacja planowana jest w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Wskaźnik powierzchni niewynajętych wzrósł nieznacznie o 0,2 punktu procentowego do poziomu 5,8 proc., głównie w efekcie znaczącego wzrostu wolumenu powierzchni oddanej do użytku, który osiągnął poziom około 420 tys. mkw. Należy zauważyć, że w odniesieniu do znacznej części powierzchni będącej w przygotowaniu zostały zawarte umowy przednajmu i obejmowała ona również projekty dedykowane typu ‘built-to-suit’, i dlatego też wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętych stanowi jedynie krótkoterminowe zawahanie sytuacji na rynku.

Zainteresowanie aktywami magazynowymi i przemysłowymi ze strony inwestorów utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na kompresję stóp kapitalizacji o 0,5 punktów bazowych r/r, która osiągnęła obecnie poziom 7,0 proc..

- Pomimo dużej ilości kapitału zainteresowanego inwestycjami, niewielka dostępność na rynku produktów wysokiej jakości powoduje spadek wartości transakcji w stosunku do roku ubiegłego. Pomiędzy styczniem a wrześniem 2015 roku doszło do zawarcia jedynie sześciu transakcji o łącznej wartości sięgającej 247 mln euro i jeśli tendencja się utrzyma, to wolumen transakcji będzie prawie o jedną trzecią niższy w stosunku do 2014 roku – mówi Anna Staniszewska, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Zakładając, iż wszystkie obecnie negocjowane transakcje inwestycyjne zostaną podpisane zgodnie z założonym harmonogramem, wartość ta na koniec roku może osiągnąć poziom około 500 mln euro. Będzie to stanowić spadek o 28 proc. w porównaniu z rekordowym rokiem 2014, kiedy wolumen inwestycji w sektor magazynowy wyniósł 700 mln euro.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA