PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koncerny samochodowe z Europy Zachodniej postawią na produkcję w krajach CEE ?

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 wrz 2015 11:52

Koncerny samochodowe z Europy Zachodniej postawią na produkcję w krajach CEE ?

Niższe koszty pracy, wsparcie ze strony rządów oraz udoskonalona infrastruktura sprzyjają przenoszeniu produkcji samochodów niższej i średniej klasy do państw Europy Środkowej
i Wschodniej oraz na rynki wschodzące w innych częściach świata.

REKLAMA

– Zachodzące na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zmiany w rozkładzie siły gospodarczej i zdolności produkcyjnych miały istotny wpływ na dynamikę popytu i dystrybucji w sektorze motoryzacyjnym na całym świecie – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Colliers International.

W 2015 roku około 30 proc. globalnej sprzedaży samochodów osobowych przypadało na Chiny, co oznacza blisko 400 proc. wzrost w mniej niż 10 lat. W tym samym okresie produkcja samochodów w Europie zmniejszyła się o połowę: z 43 do 21 proc. Spadek ten szczególnie dotkliwie odczuła zachodnia część kontynentu. Spośród krajów Europy Zachodniej najbardziej ucierpiały Włochy, Francja i Belgia. W Wielkiej Brytanii i Hiszpanii wystąpiła nieznaczna tendencja zniżkowa. Wydaje się, że tylko Niemcy uniknęły znacznego spadku produkcji.

Karel Stransky, dyrektor Corporate Solutions na region EMEA w Colliers International zauważa, że produkcja samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła. – Do rynków, które rozwijają się najszybciej, należy zaliczyć Słowację, Czechy oraz Rumunię. Z naszej analizy wynika, że u źródeł tego wzrostu leży przede wszystkim przeniesienie tu z Europy Zachodniej produkcji pojazdów niższej i średniej klasy oraz innych elementów łańcucha dostaw. Przyczyną tego zjawiska są niskie koszty pracy, wsparcie ze strony rządów oraz poprawa infrastruktury w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wyjaśnia Karel Stransky.

Z kolei Łukasz Grupa, starszy specjalista w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International zwraca uwagę, że również Polska jest atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji z tego sektora. – Koszty najmu nieruchomości przemysłowych w Polsce są najniższe w Europie, a nasza gospodarka oceniana jest bardzo wysoko pod względem atrakcyjności do lokowania inwestycji. Także dostępność i jakość siły roboczej, zwłaszcza w jej relacji do ceny, jest magnesem dla inwestorów. Ostatnią dużą inwestycją w Polsce jest budowana właśnie nowa fabryka Volkswagena we Wrześni, w której w drugiej połowie 2016 roku ma ruszyć produkcja nowego Volkswagena Craftera.

Badania przeprowadzone przez Colliers pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat aż 80 proc. nowych zakładów motoryzacyjnych otwarto poza Europą. W chwili obecnej 36 proc. nowych fabryk budowanych przez europejskich producentów samochodów znajduje się w Azji, a 27 proc. w Ameryce Północnej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA