PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kończy się hossa na europejskim rynku magazynowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 paź 2011 11:01

Kończy się hossa na europejskim rynku magazynowym

Ożywienie na europejskim rynku powierzchni magazynowych obserwowane w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 roku traci na sile. To efekt spowolnienia globalnej gospodarki i słabych perspektyw wzrostu gospodarczego - wynika z raportu Property Times - European Logistics przygotowanego przez firmę DTZ.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2011 roku wraz ze wzrostem gospodarczym wzrastała produkcja przemysłowa i rynek logistyczny. Suma wynajętej powierzchni w tym okresie na pięciu kluczowych rynkach europejskich podniosła się do poziomu 6,9 miliona mkw. w porównaniu do 5,5 miliona w tym samym okresie 2010 roku.

- Za wyjątkiem kilku lokalizacji prowadzenie spekulacyjnych projektów będzie bardzo trudne. W pierwszej połowie 2011 roku odnotowano zwiększoną liczbę transakcji najmu na rynkach takich jak Belgia, Niemcy i Francja. W związku z zawirowaniami na rynku przewidujemy zmniejszoną liczbę transakcji w drugiej połowie roku. Jednak pomimo panującej niepewności można dostrzec pozytywne sygnały świadczące o wzroście w sektorze powierzchni logistycznych - mówi Rob Hall, dyrektor Działu Powierzchn Magazynowych na region CEMEA w DTZ. - Przewidujemy wzrost sprzedaży detalicznej, a jest to główny czynnik determinujący wzrost w logistyce. Co więcej rośnie znaczenie sektora E-commerce w Europie - kontynuuje Rob Hall.

Rynek niemiecki i rynki regionu CEE (Europy Środkowo-Wschodniej) odnotowały znaczne ożywienie. Sieci handlowe i firmy produkcyjne korzystały z poprawiających się nastrojów konsumentów i przedsiębiorców. Suma wynajętej powierzchni w Niemczech wzrosła o 48 proc., a w regionie CEE o 28 proc. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii odnotowano spadek dostępności powierzchni magazynowej klasy A na skutek rosnącego popytu ze strony sieci handlowych i przemysłu. Wzrosło zapotrzebowanie na projekty typu built-to-suit w związku z brakiem odpowiednich powierzchni na rynku znajdujących się w odpowiednich lokalizacjach.

Poziom produkcji przemysłowej w krótkim horyzoncie czasowym będzie zróżnicowany w różnych regionach. W Niemczech, regionie CEE i w krajach skandynawskich, przewidywane wzrosty sięgną poziomu od 7 do 9 proc. Z kolei w Wielkiej Brytanii i Francji przewidywane wzrosty będą poniżej ogólnoeuropejskiej średniej - 5,7 proc. W Europie, na przestrzeni kolejnych trzech lat, nie jest przewidywana poprawa nastrojów konsumentów, która przełożyłaby się na znaczący wzrost wydatków na konsumpcję. Jednak wskaźniki na rynkach brytyjskim, francuskim i niemieckim w tym obszarze będą powyżej europejskiej średniej. Także i w tym przypadku najwyższe wzrosty przewidywane są w regionie CEE i w krajach skandynawskich - od 2 do 3 proc. rocznie (2011-2014).

  • 1
  • 2
  • rubik 2012-09-24 11:24:19
    Mimo wszystko uważam, że sytuacja będzie się zmieniała na coraz lepszą, a nie coraz gorszą. Jesteśmy już rynkowymi liderami w Europie. Po cenach nieruchomości w bazach Jartomu wnioskuję jednak, że inwestorzy skuszą się jeszcze na nie jedną nieruchomość ;-)

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA