PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniec marzeń o fabryce helikopterów w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2016 16:42

Koniec marzeń o fabryce helikopterów w Łodzi Fot. Fotolia

Politechnika Łódzka, która od lat prowadzi współpracę z Airbus Helicopters, liczy, że będzie ona kontynuowana - mówi prof. Krzysztof Jóźwik z PŁ odnosząc się do informacji Ministerstwa Rozwoju o zakończeniu negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal.

REKLAMA

Według MR kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

W kwietniu 2015 MON w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców do końcowego etapu zakwalifikowało śmigłowiec H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters (poprzednio Eurocopter). W razie wygranej w przetargu firma zapowiadała montaż wiropłatów w Polsce i uruchomienie linii produkcyjnej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

W rozmowie z PAP prof. Jóźwik, który jest dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych, przypomniał w środę, że łódzka uczelnia współpracuje z AH od dawna. W ramach kooperacji łódzcy naukowcy pomagali m.in. przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3 - jednego z najszybszych helikopterów na świecie. "Liczymy, że dalej będziemy współpracować. Projekty, które realizuje uczelnia na zamówienie Airbus Helicopters, są kontynuowane. Jednak, co będzie dalej, trudno powiedzieć" - mówił.

Ostatnio na Politechnice Łódzkiej powstało stanowisko do testowania wirników dla śmigłowców Airbus Helicopters. Mające 12 metrów wysokości i średnicy pozwala na bardzo szczegółowe badania w warunkach zbliżonych do realnych. Na uczelni prowadzone są też prace m.in. nad nowoczesnymi wirnikami do śmigłowca hybrydowego, wałami napędowymi do dużych śmigłowców wielozadaniowych, rewolucyjnym systemem napędowym do małych śmigłowców, łopatami z kompozytów czy nowoczesnymi fotelami do śmigłowców.

Politechnika Łódzka rozpoczęła kształcenie kadr na potrzeby Airbus Helicopters w Polsce. Część z tych osób, to potencjalni kandydaci do pracy w biurze projektów otwartym przez Airbus Helicopters w Łodzi. Docelowo miało w nim znaleźć pracę 100 osób. Potrzebni są specjaliści w zakresie mechaniki, aerodynamiki i elektrotechniki lotniczej.

Prof. Jóźwik zwrócił uwagę, że współpraca Airbus Helicopters wykracza też poza Łódź. Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu są odpowiedzialne za realizację projektów z dziedziny diagnostyki śmigłowców (HUMS), systemów (np. nowej generacji system aktywnej kontroli drgań) czy wyposażenia (np. innowacyjna wyciągarka do śmigłowców).

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA