PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniec marzeń o fabryce helikopterów w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2016 16:42

Koniec marzeń o fabryce helikopterów w Łodzi Fot. Fotolia

Politechnika Łódzka, która od lat prowadzi współpracę z Airbus Helicopters, liczy, że będzie ona kontynuowana - mówi prof. Krzysztof Jóźwik z PŁ odnosząc się do informacji Ministerstwa Rozwoju o zakończeniu negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal.

REKLAMA

Według MR kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

W kwietniu 2015 MON w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców do końcowego etapu zakwalifikowało śmigłowiec H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters (poprzednio Eurocopter). W razie wygranej w przetargu firma zapowiadała montaż wiropłatów w Polsce i uruchomienie linii produkcyjnej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

W rozmowie z PAP prof. Jóźwik, który jest dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych, przypomniał w środę, że łódzka uczelnia współpracuje z AH od dawna. W ramach kooperacji łódzcy naukowcy pomagali m.in. przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3 - jednego z najszybszych helikopterów na świecie. "Liczymy, że dalej będziemy współpracować. Projekty, które realizuje uczelnia na zamówienie Airbus Helicopters, są kontynuowane. Jednak, co będzie dalej, trudno powiedzieć" - mówił.

Ostatnio na Politechnice Łódzkiej powstało stanowisko do testowania wirników dla śmigłowców Airbus Helicopters. Mające 12 metrów wysokości i średnicy pozwala na bardzo szczegółowe badania w warunkach zbliżonych do realnych. Na uczelni prowadzone są też prace m.in. nad nowoczesnymi wirnikami do śmigłowca hybrydowego, wałami napędowymi do dużych śmigłowców wielozadaniowych, rewolucyjnym systemem napędowym do małych śmigłowców, łopatami z kompozytów czy nowoczesnymi fotelami do śmigłowców.

Politechnika Łódzka rozpoczęła kształcenie kadr na potrzeby Airbus Helicopters w Polsce. Część z tych osób, to potencjalni kandydaci do pracy w biurze projektów otwartym przez Airbus Helicopters w Łodzi. Docelowo miało w nim znaleźć pracę 100 osób. Potrzebni są specjaliści w zakresie mechaniki, aerodynamiki i elektrotechniki lotniczej.

Prof. Jóźwik zwrócił uwagę, że współpraca Airbus Helicopters wykracza też poza Łódź. Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu są odpowiedzialne za realizację projektów z dziedziny diagnostyki śmigłowców (HUMS), systemów (np. nowej generacji system aktywnej kontroli drgań) czy wyposażenia (np. innowacyjna wyciągarka do śmigłowców).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA