PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniunktura na rynku magazynowym utrzyma się w 2014 r.

  • Autor: PAP
  • 17 sty 2014 17:02

Według Bożeny Kozłowskiej z firmy Knight Frank sytuacja na rynku magazynowym w 2014 roku utrzyma się na podobnym poziomie, jak w roku ubiegłym. Stabilne pozostaną m.in. wskaźniki popytu oraz ceny.

REKLAMA

"Sektor magazynowy powinien w 2014 roku rozwijać się w porównywalnym tempie jak w minionych latach. W sektorze magazynowym realizowane są przede wszystkim projekty typu +build to suit+, czyli takie, które są budowane na potrzeby konkretnych najemców. Ze względu na stosunkowo krótki okres inwestycyjny w tym sektorze, trudno jest szacować ile projektów zostanie zrealizowanych w 2014 roku. Będą one budowane w zależności od zainteresowania ze strony potencjalnych najemców" - powiedziała PAP Kozłowska.

"Według wstępnych danych, aktualnie w całej Polsce na etapie budowy jest łącznie ponad 600.000 m kw. powierzchni magazynowej, znacznie więcej niż przed rokiem. Tak wysoka podaż w realizacji wynika wyłącznie z wejścia na polski rynek firmy Amazon, która buduje trzy obiekty o powierzchni ok. 300.000 m kw." - dodała.

W jej ocenie, popyt na powierzchnie magazynowe w 2014 r. będzie utrzymywał się na porównywalnym poziomie jak w 2013 roku, wykluczając trzy umowy firmy Amazon.

Zdaniem Kozłowskiej, stawki czynszów w bieżącym roku także powinny utrzymywać się na poziomach z 2013 roku.

"Na rynku magazynowym trudno doszukać się nowych tendencji. Inwestycje spekulacyjne w tym sektorze nadal będą rzadkością, a podaż będzie zdominowana przez projekty typu BTS. Stawki czynszów powinny utrzymywać się na stabilnym poziomie. Oczekiwany jest dalszy rozwój największych magazynowych ośrodków regionalnych i okolic Warszawy" - powiedziała.

"Mając na uwadze fakt, iż obecnie nowe projekty budowane są w systemie BTS, wpływając na obniżenie wskaźnika pustostanów w danym rejonie, w dłuższej perspektywie można spodziewać się niewielkich tendencji wzrostowych" - dodała.

W ocenie firmy Knight Frank, specyfika sektora magazynowego uniemożliwia długookresowe prognozy.

"Deweloperzy mają zabezpieczone grunty pod kolejne inwestycje zarówno w ramach istniejących parków magazynowych, jak i w nowych lokalizacjach, jednak będą je realizować w zależności od zapotrzebowania najemców" - powiedziała.

Kozłowska ocenia, że w zeszłym roku do użytku oddano ponad 300 tys. m kw. powierzchni magazynowej.

"W 2013 roku na rynek magazynowy w Polsce wprowadzono ponad 300.000 m kw. nowoczesnej powierzchni na wynajem. Poziom ten był nieco niższy od notowanego w roku poprzednim, aczkolwiek na etapie realizacji wciąż pozostaje znaczny wolumen powierzchni, której termin ukończenia przypada na początek 2014 roku" - powiedziała.

  • 1
  • 2
  • malkot 2014-04-01 11:34:04
    Realia są takie, że w tym momencie pod względem inwestycyjnym Polska wygląda fajnie, ale dla inwestującego, których brakuje. Faktycznie Jartom nawet hale w SSE wycenia bardzo nisko, no ale właśnie - tutaj w dalszym ciągu mowa o milionach.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA