PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Krakowskie grunty za drogie pod magazyny - relacja z sesji magazyny na Property Forum Kraków

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 lis 2013 14:17

Krakowskie grunty za drogie pod magazyny - relacja z sesji magazyny na Property Forum Kraków

Krakowski rynek powierzchni logistyczno-magazynowej dopiero się rodzi, ale bliskość Śląska sprawia, że jeszcze na długo utrzyma on regionalny charakter - to główny wniosek z sesji poświęconej sektorowi magazynowemu w trakcie Property Forum Kraków.

REKLAMA

Konkurencja innych regionów, lokalny charakter najemców oraz ograniczona podaż relatywnie tanich terenów inwestycyjnych - to główne bariery w rozwoju krakowskiego rynku magazynów. To właśnie z tych powodów pozostaje on jednym z najmniejszych w Polsce. Całkowita podaż w regionie to ponad 170 tys. mkw. - W planach jest zaledwie 150 tys. mkw. Dla porównania we Wrocławiu jest to ok. 1 mln mkw., a w Poznaniu 600 tys. mkw. - mówi Jan Barbasiewicz z agencji Colliers International.

Problemy z gruntami 

Krzysztof Michalski, prezes zarządu Agencji Mienia Wojskowego, podkreśla, że nie wyobraża sobie prężnie działających miast bez nowoczesnej powierzchni logistycznej. Jego zdaniem potencjał do lokowania tego typu projektów w Krakowie stwarza obszar Nowej Huty. - To w sumie 1000 ha terenów, których część doskonale nadaje się pod inwestycje logistyczne - mówi.

Mirosław Koszany, prezes zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych SA, nie jest optymistą w kwestii nowych możliwości do realizacji projektów logistycznych. Jego zdaniem tereny Nowej Huty mogą zainteresować takie firmy jak np. LG. Pytanie tylko, czy zechcą się pojawić w regionie.

- W bliskim otoczeniu Krakowa jest bardzo mała podaż gruntów za rozsądną cenę pod projekty magazynowe. 150 zł za mkw. to maksymalnie, co może zapłacić deweloper. Czy sytuację zmieni uwolnienie gruntów w Nowej Hucie? - pyta Koszany.

Anna Głowacz z Axi Immo potwierdza, iż jej firma pomimo że otrzymuje wiele zapytań od inwestorów zainteresowanych powierzchnią logistyczną w regionie, to inwestycje bardzo często nie są możliwe do zrealizowania ze względu na brak wolnej powierzchni oraz dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych.

Punkt zwrotny

Jan Barbasiewicz zauważa, że jeśli w ciągu 5 lat ilość podaży podwoi się, może to być punkt zwrotny w dalszym rozwoju sektora. Podkreśla, iż przewagą regionu małopolskiego w walce o inwestorów są niższe stawki czynszów w porównaniu z innymi lokalizacjami. Jak dodaje, wśród inwestorów wyodrębniły się trzy najbardziej aktywne grupy najemców: firmy prowadzące operacje logistyczne, firmy prowadzące rozwój na rynkach europejskich oraz lokalne przedsiębiorstwa.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA